indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.12. -17.12. 2017

Poslední polemika s Michaelem Žantovským

Michael Žantovský reagoval ve svém blogu na Echu 24 na můj článek o prezidentské kandidatuře Jiřího Drahoše. Omezím se jen na pár poznámek, jichž se nemohu zdržet.

1. „Obránci demokracie jako Bohuslav(!) Doležal a jeho fanklub a nekompromisní liberální konzervativci jako Václav Klaus ml. se dávají slyšet“, že pokud v druhém kole budou proti sobě stát Zeman a Drahoš, nepůjdou volit, protože „ze dvou zel… si prý nelze vybrat.“ Pan Žantovský nějak zapomněl uvést, kde, jak a kdy to Václav Klaus ml. řekl, ale to není to hlavní. Já jsem nenapsal, že Zeman a Drahoš jsou stejné zlo, jen že Drahoš není smysluplná alternativa, a to je velký rozdíl. Tvrdit, že „Doležal a jeho fanklub se dávají slyšet“ je stejná sprosťárna, jako kdybych tu teď napsal „Žantovský a „Knihovna Václava Havla“ se tu dávají slyšet“. Článek jsem napsal sám za sebe pod svým jménem na svůj blog. A konečně „Doležal a Václav Klaus ml.“ je technika, jak oponenta dehonestovat srovnáním s někým, kdo je mi zvlášť odporný. Např. „Doležal, stejně jako kdysi Adolf Hitler, se dává slyšet“ (tím samozřejmě nechci srovnávat Klause ml. s Hitlerem, jen upozornit na neslušnost Žantovského polemizování).

2. Drahoš se prý „v očích pánů Doležala a Klause“ provinil tím, „že údajně neobstál ve zkoušce, kterou před něj… předložil Klub na obranu demokracie…“. Zde si už troufnu říci, že pan Žantovský lže jako malý kluk: kde a kdy prohlásil Klaus ml., že Drahoš neobstál ve zkoušce, kterou před něj předložil Klub na obranu demokracie? Kromě toho jsem samozřejmě nevyčítal Drahošovi, že neobstál v nějaké zkoušce, nýbrž jen, že lakuje skutečnost na růžovo, když tvrdí, nejsme v situaci, kdyby se k moci dostaly strany, které by pak demokracii zničily“. Podle mého názoru to naopak velmi reálně a bezprostředně hrozí.

3. A konečně Michael Žantovský (nikoli Michael Žantovský a „Knihovna Václava Havla“) tvrdí, že „pan Doležal a jeho spolek … obyčejně blufují, aby pomohli jinému – nevím kterému - kandidátovi, který by podle nich byl lepším prezidentem.“ Je mi líto, ale buď pan Žantovský ví, kterému, a pak ať to taky řekne, nebo to neví, a pak blufuje.

Na závěr jen shrnuji své stanovisko k problému „prezidentská volba“. Jsem přesvědčený, že se v ní toho dá napravit jen poměrně málo: to hlavní zlé se stalo už v říjnových volbách do PS, a spravovat se to bude přinejmenším léta. Prezidentská volba může jen zbrzdit sešup po šikmé ploše, na níž jsme se ocitli. Tedy může za té podmínky, že bude zvolen někdo, kdo to dokáže. Bude to nesmírně těžké a pan Drahoš to určitě nedovede. Proto se v případě, že by se protlačil do druhého kola, s panem Žantovským u volební urny určitě nesetkám.

A ještě jedno předsevzetí a závazek do Nového roku: myslím, že pan Žantovský mi svými polemickými manýrami dal dostatečné alibi k tomu, abych s ním už ani tady ani nikdy jindy a jinde nemusel polemizovat. Čehož se teď budu držet zuby nehty.

5. ledna 2017; psáno pro Echo 24