indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

2.2. - 7.2.2004

Výzva k českému obyvatelstvu

Představitelé občanského sdružení se obrátili na českou veřejnost s výzvou, kterou zde zveřejňujeme. Editor Událostí se k výzvě připojil a obrací se na čtenáře Událostí, aby podle uvážení učinili totéž. Ti, kteří se rozhodnou výzvu podepsat, nechť tak učiní dopisem na e-mailovou adresu Událostí, v němž uvedou: "Připojuji se k výzvě občanského sdružení Česko-německá vzájemnost", jméno, bydliště, povolání.

 

 

1. květen letošního roku je pro Českou republiku významným dnem. Naše země se stane členem Evropské unie, bloku, který spojuje demokratické státy Evropy. Jedním z hlavních cílů Evropské unie je přetvořit Evropu, která v minulosti byla polem nejrůznějších válek a krvavých střetnutí, v subkontinent míru, přátelství a spolupráce.

Bylo by důstojné a odpovídalo by nejlepším úmyslům našeho obyvatelstva, kdyby Česká republika nejenom těžila z výsledků evropské spolupráce, ale i přispěla svým dílem k odstranění třecích ploch mezi státy, národy a různými skupinami obyvatelstva. Česká republika se bohužel stane členským státem Evropské unie, aniž zrušila Benešovy dekrety. Mnohé z těchto poválečných mimořádných zákonů vedly k perzekuci německého a maďarského obyvatelstva a připravovaly jejich vyhnání ze země. To se také v případě německého obyvatelstva uskutečnilo.

Neustálé právní trvání Benešových dekretů morálně poškozuje české obyvatelstvo, přispívá k celkové retardaci českého národa a státu a vyvolává mezinárodní konflikty.

Česká vláda, prezident i Parlament by se zasloužili o budoucnost českého národa, kdyby využili příležitosti poskytující vstup do Evropské unie k tomu, aby zahájili urychlený postup pro zrušení důsledků, které přineslo násilné vyhnání Němců z Čech a Moravy po druhé světové válce. To znamená jednak zrušení Benešových dekretů ex nunc, jednak navázání kontaktů se zástupci vyhnaných Němců.

I když se naše návrhy liší od současné politiky České republiky, jsme přesvědčeni, že jsou proveditelné a že by jejich uskutečnění přispělo k dalšímu uvolnění přetrvávajících napětí a k rozvoji přátelství středoevropských národů.

 

Za občanské sdružení Česko-německá vzájemnost
Viktor Dobal
Emanuel Mandler
Ján Mlynárik

 

V Praze dne 4.2.2004