indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.11. -26.11. 2017

Komupak to vrátili stát?

Solidní skandál způsobil hned na prahu Nových pořádků novopečený předseda PS Vondráček. V otázkách Václava Moravce prohlásil k novému projednávání vydání k trestnímu stíhání poslanců Babiše a Faltýnka: „To bude zas trošku úplně jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu.“ Narazil na hlučný nesouhlas, např. i od bývalé místopředsedkyně ÚS a nyní senátorky Wagnerové. To prohlášení je sice nehorázné, ale pan Vondráček ovšem ani náhodou nemá v této věci primát. Když místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera řekl někdy v roce 2007 víceméně neveřejně: „když hrozí pád vlády, musí jít nezávislost rozhodování stranou politickým zájmům“ (v souvislosti s jakousi aférou Jiřího Čunka, tehdy místopředsedy vlády), zvedl se mimo jiné mediální ryk o „justiční mafii“. Prim hrála někdejší nejvyšší státní zástupkyně a posléze politička ČSSD Marie Benešová. O justiční mafii mluvila horem dolem a zcela veřejně. JUDr. Kučera se nakonec vyhnul větším nepříjemnostem jenom tím, že rezignoval nejprve na funkci v NS, posléze i na talár. Je to hrozně podobné.

Kdepak je paní Benešová dnes? Poměry v české justici byly tenkrát, dávno, zjevně úplně nesnesitelné. A tak musela proběhnout Velká protikorupční revoluce, Pravda a Láska opět zvítězila nad lží a nenávistí, takže nyní předseda PS, nominovaný Babišovým ANO, říká bez obalu statisícům divákům veřejně do televize něco dost podobného jako to, co kdysi JUDr. Kučera prohlásil (prý, nemůžu říci, že bych tomu až tak nevěřil) v ostravské pizzerii a pak zopakoval v jednom z brněnských hotelů a na routu při otevření justičního paláce v Jihlavě. Komupak jste to vlastně vrátili stát, ptám se jmenovitě Václava Němce, Hany Marvanové, Jiřiny Šiklové a dalších?

(Chtěl jsem tuhle poznámku napsat a událost s JUDr. Kučerou připomenout původně hned v neděli, poté, co jsem vyslechl v ČT pořad Otázky Václava Moravce. Bohužel jsme byl zaměstnán poslední aktivitou Klubu na obranu demokracie natolik, že mne předběhl a na případ Kučera upozornil Josef Koukal v Právu – tedy přesně řečeno upozornil na to, že se výrok JUDr. Kučera výroku JUDr. Vondráčka tak nějak podobá). Takže to dělám dodatečně, z cimrmanovské druhé pozice.

2. prosince 2017