indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. -29.9. 2017

Píšťalky s sebou! V pátek začíná listopadový Masopust.

17. listopadu se bude konat Festival svobody: vyvrcholí prý v 19.30 hlavně na Václavském náměstí v Praze, ale jinak po celé republice, hromadným pískotem. Podle hlavního organizátora Václava Němce dají lidé pískáním najevo, že budou stát za základními hodnotami svobody a demokracie, které se ocitají v ohrožení.

Je moc fajn, že se pan Němec probudil a začíná pískat. Někdy od roku 2011-12 se podílel s dalšími spíše na tom, aby se hodnoty svobody a demokracie dostaly tam, kde jsou dnes. Jistě, nikoli jako hlavní aktér toho procesu (to zařídili politici počínaje ČSSD přes indolenci pravicových stran až po toho nejdůležitějšího, Andreje Babiše, který nyní triumfuje). Pan Němec se svými přáteli z iniciativ, jakou byla „Vraťte nám stát“, byl jen užitečným pomocníkem, jak říkával Vladimír Ilijič Lenin (tedy ten to říkal trochu jinak, umravnil jsem ho). Stát se teď podařilo vrátit, jak se zdá, s konečnou platností, Andreji Babišovi (tedy aspoň „protentokrát“, jak říkali naši předkové po 15. březnu 1939). Pan Němec je teď krajně nespokojen a píská. To se užitečným pomocníkům stává.

Akce bude (aspoň v Praze) velkolepá a minuta pištění v 19.30 je jen její vyvrcholení (já budu pištět symbolicky doma, mám moc práce). Pištění mi připadá jako reakce, která k organizátorům a účastníkům docela sedne. Dělávají to např. myši. Předtím mohou lidé klást do veřejného prostoru trojnožky s tyčí v barvě trikolory jako pilíře demokracie, odkazující na T. G. Masaryka a Václava Havla. Toho se nezúčastním, veřejný prostor doma k dispozici nemám. Na Václavském náměstí proběhne už předtím Koncert pro budoucnost, na němž budou zpívat osobnosti (např. Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Laco Dézsi ad., pokud tomu dobře rozumím, tak i prezidentští kandidáti Pavel Fischer, Marek Hilšer a Jiří Drahoš. „Nemohli jsme pozvat všechny, pozvali jsme tedy ty, kteří vycházejí z občanského prostředí.“ Já zase zůstanu doma, nejsem osobnost, zpívat neumím ani trochu a z prostředí jsem maloburžoazního. Na Národní třídě budou vztyčena pódia nazvaná symbolicky Pravda a Láska. Na Masopustě nemohou samozřejmě chybět maškary. Centrem Prahy proto projdou masky. Totiž satirický průvod Prahou s názvem Sametové posvícení. Na paškál si tentokrát nebudou brát (až na výjimky) politiky, ale „palčivá témata“. Ústředními maskami budou kachny(!) a dostane se i na sexuální násilí a bezdomovectví.

Ježíši Kriste! Tahle společnost je vystavena už delší dobu brutálnímu sexuálnímu násilí ze strany Andreje Babiše a jeho týmu. Řadě lidí se to zatím bohužel dokonce líbí, viz výsledek voleb do PS (to se prý v takových případech občas stává). Jak si může někdo myslit, že se tomu dá čelit happeningy (tj. česky šaškárnami) byť i obřími. To bylo jeden čas v módě v Moskvě, výsledek veškerý žádný. Jsme v obrovitém maléru a na nějaký účinný odpor jak vidno zatím nemáme. Jak by ne, když se spousta z nás z indolence na rozjíždění procesu, proti němuž teď chtějí protestovat, činně podílela. Místo nějakého smysluplného politického odporu jsme schopni předvést jen simulaci demokracie (svobody shromaždování a projevu; moc mne zajímá, jak to bude vypadat za rok) a simulaci odboje (dtto). Je to deprimující reakce na deprimující politický vývoj posledních několika týdnů. A přitom to hlavní nás bohužel teprve čeká.

14. listopadu 2017