indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. -15.9. 2017

ANO, Piráti či SPD jsou protisystémové strany

Volební odhady připisují vítězství ANO, posílí zřejmě SPD Tomia Okamury a do Poslanecké sněmovny by se poprvé mohli dostat Piráti. Proč lidé v době, kdy ekonomika roste, je nízká nezaměstnanost a Česko patří k nejbezpečnějším zemím na světě, volí protestní strany?


Jaká je ANO protestní strana? Spoluvládla nám čtyři roky, měla ministra financí a vicepremiéra. Je to tedy to první vládní strana, která má tu drzost vydávat se po čtyřech letech vládnutí za protestní stranu.

A lidé nevolí strany protestní, ale protisystémové. Ty v posledních čtyřech letech ještě neovládaly Poslaneckou sněmovnu, demokratické strany měly slabou většinu. Vetřelec měl klid, rozvíjel se v těle hostitele, ale zatím ho neovládl. Teď se situace asi změní: vetřelec (ANO, SPD, Piráti a taky KSČM) získá převahu a zbytky rozcupovaného hostitele budou vegetovat někde na okraji politické scény. A nezáleží na tom, že ANO, Piráti, SPD a případně KSČM nebudou asi schopni vytvořit společnou vládu. I tak se dokážou shodnout na společné podpoře zákonných úprav, které povedou k důkladnému zmrzačení polistopadové demokracie.


Kdo tvoří elektorát ANO, SPD a Pirátů? A bojují o voliče jak mezi sebou, tak například s komunisty jako další protestní stranou? A Piráti s TOP 09 či Zelenými?


Nejsem sociolog a troufnu si říci jen jedno: značnou část voličů těch tří stran tvoří zmatení a rozčilení lidé, kteří uvěřili na falešného spasitele. Omyl, spasitel už tu byl a dalšího nepotřebujeme. Potřebujeme slušné politiky, kteří se dokáží držet svého kopyta a chtějí společnost administrovat, ne ji navíc ještě tak trochu spasit.


Podle některých analytiků se rýsuje buď „hrůzovláda“ ANO, SPD a komunistů, nebo návrat k současné sestavě ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Která varianta je podle vás pravděpodobnější?


Myslím, že není potřeba démonizovat. Babišovi stačí, když se s dalšími „protisystémovými“ na lecčems shodne v PS. Ve vládě mu budou dělat štafáž jiní: ti, kteří chtějí „držet pozice“ a „bránit nejhoršímu“, což je obvyklá ideologie všech kolaborantů. Nečeká nás krvavý teror, jen si budeme muset odvyknout na spoustu věcí, které jsme doposud měli za samozřejmé. Něco podobného mají v Rusku. U nás to bude jistě na pohled vypadat jinak, ale vyjde to nastejno.


Opravdu? To by byly dosti chmurné vyhlídky.


Jistěže všechno může ještě dopadnout jinak. Spousta voličů je zatím nerozhodnuta. Jenže lidem nestačí vědět, koho nevolit. Je třeba vědět, koho volit. Andrej Babiš od samého počátku říká jasně a přímo, oč mu jde: stát jako rodinná firma a zjednodušená demokracie. Pokud jde o alternativu, jasně ji teď zformuloval např. Miroslav Kalousek pro ČTK).

Je důležité, aby lidé šli volit, věděli, že si mohou a mají vybrat a že v zásadě tu jsou dvě možnosti: buď „standardní“ demokracie, nebo něco jiného. Právě na to jsme teď s přáteli z Klubu na obranu demokracie poukázali.

15. října 2017; Psáno pro E15.cz