indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. -8.9. 2017

Lithium

ČSSD má předvolební malér, asi poslední v tomto volebním období, ale zato pořádný.

Všechno začalo poměrně nevinně. V pondělí 2. října podepsal ministr průmyslu a obchodu Havlíček s australskou firmou EMH memorandum o těžbě lithia na Cínovci. Podle jeho slov jde o nezávazné ujednání, které posiluje vliv státu na projekt těžby a přitom nijak nepředjímá kroky a výsledek jejího povolení. Souhlas s průzkumem dalo někdy v době, „kdy nám vládli politici, co nemakali a kradli“ (v roce 2010) Ministerstvo životního prostředí, letos na jaře ho nynější ministerstvo potvrdilo. Jde o veliké zásoby vzácné suroviny, která je zapotřebí mj. k výrobě velkokapacitních baterií pro elektromobily aj. Mluví se o 3 – 6% světových zásob. Těžba a zpracování suroviny je dosti náročné.

Hned vzápětí na to reagoval – vzhledem k tomu, co se rozpoutalo poté, nějak až příliš rozvážně – prezident Zeman. Na své návštěvě V Ústeckém kraji řekl mj.: "Sám osobně zastávám názor, že by bylo vhodné, kdyby v případné těžbě lithia se spíše angažoval státní podnik, u kterého by byla jistá záruka nebo alespoň naděje, že ty prostředky zůstanou v republice. Bohužel byl jsem informován, že státní podnik Diamo o to příliš velký zájem nemá. Ale zatím se jedná o průzkumné práce, nikoli o těžbu." Memorandum by podle něho mělo být veřejné: "To přeci není obchodní tajemství. A naopak by se obě zúčastněné strany mohly pochlubit, že se jim povedlo dosáhnout dohody."

Poté se rozpoutalo peklo: vytvořila se fronta ANO – KSČM, verbálně jí vévodí Andrej Babiš. Podepsání memoranda je podle něho krádeží za bílého dne. „Je naprosto skandální, co tady ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kapsy. Je to “prasárna ze strany ČSSD“. Ministr Havlíček by měl odstoupit, jinak na něj podá trestní oznámení. „Z toho se nevykecá“. „Potom, co prodali za hubičku naše černé a hnědé uhlí, chtějí nás připravit o poslední nerostné bohatství, lithium.“ (Cituji dle Práva, nejtvrdší formulace byly řečeny na Facebooku, tam se zřejmě smí všechno.) A ministr Brabec ministra Havlíčka obvinil, že buď vědomě lže (jak se dá lhát nevědomě?), nebo neví, o čem mluví.

Zatímco ideu formuluje Andrej Babiš a jeho lidé, po technické stránce se akce chopili komunisté. Považují podepsání memoranda těsně před volbami za schválnost a chtějí se vlády zeptat, jak to s těžbou lithia je. „Vždyť jde o národní bohatství a předat ho Australanům nám připadá nemístné“, prohlásil předseda poslaneckého klubu KSČM Kováčik. Podařilo se jim sehnat 62 poslaneckých podpisů (zapotřebí je aspoň 40), a tak předsedovi Hamáčkovi nezbylo než ji svolat, sejde se 16. října, tedy čtyři dny před volbami. Andrej Babiš chce projednat věc na středečním (tj. zítřejším)ú zasedání vlády. A ČSSD kontruje tím, že o ní má rovněž ve středu (tedy zítra) jednat Senát.

Od ČSSD se v této věci lehce odtáhla i demokratická opozice (Miroslav Kalousek mluvil o podpisu memoranda krátce před volbami jako o dramatické chybě“, Petr Fiala mluví o Havlíčkově „diletantství“, není prý jednoznačně jasné, jaké výhody Česku z těžby poplynou; jde jim tedy zřejmě o načasování podpisu memoranda). Předseda KDU-ČSL vyzývá obě strany sporu ke svornosti: „Věřím že kolegové Brabec a Havlíček podají veřejnosti vysvětlení místo toho, aby se před volbami ANO a ČSSD vzájemně napadaly… (ČSSD se brání a je v defenzivě, bd) e potřeba věcnost.“

Hlavní problém je ovšem v jedné věci, kterou je při všech diskusích třeba vytknout před závorku. „Problém lithium“ je složitá, do značné míry odborná záležitost. Protože však jde o velké peníze (jak velké, to je ovšem taky odborná záležitost), dá se pořádně nafouknout a převést do jednoduché podoby předvolební propagační obludy: další příklad toho, jak politici, co sedmadvacet let nemakali a kradli, chtějí okrást nás, obyčejné lidi. Navíc prodali naše rodinné stříbro cizákům. Nebýt jich, mohla se celá Česká republika proměnit v jeden obrovitý atol Nauru (tam, jak známo, byla před pár desetiletími nalezena obrovitá ložiska fosfátů. Obyvatelé atolu zbohatli a velice ztloustli. Za několik desetiletí byly fosfáty vytěženy a obyvatelé zase zhubli). Věc se hodí zcela mimořádně jako téma zcela nestydaté a nevěcné předvolební kampaně, která stojí na demagogii. Nemyslím si, že by strany „Starých pořádků“ (tj. demokratické strany, jak já říkám) měly dělat nějaké předvolební nebo povolební koalice. Nejde to a nemají na to ani sílu, budou rády, když se vůbec do PS vůbec dostanou. Myslím si jen, že by měly mít sílu se aspoň v něčem společně vzepřít takovýmhle cíleným, sprostým pokusům o manipulaci veřejností. O věcech jako tato by měl rozhodovat opravdu akceschopný zákonodárný sbor po důkladné přípravě. A ne umírající Poslanecká sněmovna v předsmrtné agonii. A to na schůzi, která bude jen nestydatým vyvrcholením předvolební kampaně, i když se to třeba některým účastníkům nebude líbit. Bude to přenášet Česká televize?

Taková solidarita „tradičních stran“ by byla velmi na místě, i když, upřímně řečeno, ČSSD už asi moc nepomůže.

A při vší solidaritě by pak bylo možné ČSSD zároveň potichu a jen tak mimochodem sdělit: je nám líto, ale sami jste kdysi účinně pomohli vypustit džina z láhve. Sdílíte bohužel plody toho, co jste zaseli v letech 2011 – 13, v době počínající Velké protikorupční revoluce. V době, kdy nynější volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v PS rozjařeně vřískal na reprezentanty zrádné pravice. Zdalipak se pamatujete co? „Vy měkoty, by pařezy, vy duby!“

10. října 2017