indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. -8.9. 2017

Stížnost generálnímu řediteli ČRo

Minulý pátek mne pozvali do Českého rozhlasu Plus na předtáčení diskusního pořadu Kulatý stůl. Mělo se hovořit o volební kampani a o Evropské unii. Až na místě jsem se dozvěděl, že o volební kampani se mluvit nebude. Rozhodnutí mi přišlo naprosto absurdní, a proto jsem se obrátil dopisem na generálního ředitele ČRo René Zavorala (dopis přikládám). Zároveň jsem svůj dopis poslal předsedkyni Rady ČRo s prosbou, aby se věcí taky zabývali.

To, co jsem v diskusi chtěl (a nakonec nemohl) říci, najdete zde.


Pan

Mgr. René Zavoral,

Generální ředitel Českého rozhlasu,

Vinohradská 12

120 99 Praha 2

Rene.Zavoral@rozhlas.cz


Praha, 8. října 2017


Vážený pane generální řediteli,

Obracím se na Vás s následující stížností.

Před cca 14 dny mne pozvali do diskusního pořadu Kulatý stůl na stanici Český rozhlas Plus. Hovořit se mělo hlavně a v první řadě o volbách do PS. Pořad se měl předtáčet 6. října, vysílat 8. října v obvyklém čase. Poprosil jsem o trochu bližší specifikaci tématu, ve středu 4. října mi napsali: „1) Volby, jaká je předvolební kampaň, jsou tradiční strany v krizi, probíhá kampaň korektně, kdo v ní nejvíce finišuje atd. 2) Průzkum studentských preferencí - vydává každý rok Člověk v tísni - jaké strany by volili mladí, kdo se na ně specializuje atd. 3) EU - a její současnost a budoucnost.“. Když jsem ale 6. října přišel na předtáčení, bylo mi řečeno, že tématem bude pouze Evropská unie. S tím, že tak rozhodl šéfredaktor ČRo Plus Ondřej Nováček. Moderátor z toho byl očividně zaskočen, stejně jako já.

Považuji tento postup za mírně řečeno krajně nestandardní, a to z těchto důvodů: Za prvé, jako politický komentátor se zabývám skoro výlučně vnitropolitickými záležitostmi a o EU jsem byl připraven hovořit jen krátce a v souvislosti s nadcházejícími volbami . Za druhé a hlavně, považuji za naprosto absurdní, aby v diskusním pořadu, probíhajícím čtrnáct dní před krajně významnými volbami, se nehovořilo přinejmenším také o nich (v tom týdnu byly zveřejněny např. zajímavé průzkumy veřejného mínění, profilovala se Česká pirátská strana atp.). Je pro mne obtížné si to vysvětlit jinak než jako pokus umrtvit diskusi o závažné události, která ovlivní politickou situaci v ČR na léta dopředu a jako nepřímou cenzuru.

Musím říci, že od doby, co spolupracuji s českými rozhlasovými a televizními stanicemi (tj. od listopadu 1989) jsem se dosud nikdy s ničím podobným nesetkal.

Prosím Vás tedy, abyste celou věc prošetřil.


S pozdravem


Bohumil Doležal,

Nad octárnou 3/402

Praha 6 – Střešovice


P.S. Dopis posílám samozřejmě zároveň poštou.

8. října 2017