indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.8. -6.9. 2017

Čtenářská anketa: spletli se v LN, či co?

V sobotu jsem si v Lidových novinách se zájmem přečetl rozhovor s bývalým šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou a připojený komentář hvězdné osobnosti úderného redakčního týmu pro korupční kauzy Martina Shabu. Napsal jsem o tom vzápětí na svůj internetový zápisník Události:

„Advokacie jako prodloužená ruka organizovaného zločinu. Lidové noviny obmyšleného Andreje Babiše přinesly velký rozhovor s exředitelem (a nynějším náměstkem ředitele Celní správy při Ministerstvu financí) Robertem Šlachtou. Hlavní varování, s nímž pan Šlachta přichází, je to, že z reorganizované policie ČR prchají lidé a hrozí nebezpečí, že přejdou na druhou stranu barikády a začnou asistovat zločinu. To je dosti zvláštní: podle informací, s nimiž přišly samy Lidové noviny, ti lidé odcházejí hlavně do služeb útvaru, jemuž náměstkuje pan Šlachta: je třeba ho pojímat jako součást organizovaného zločinu? To by bylo slovo do pranice. Pan Šlachta sám uvádí jiný příklad dezerce: někteří začínají pracovat pro advokátní kanceláře: „advokát hledá v trestních spisech procesní chyby. A kdo jiný je dokáže lépe najít než policista, který na takových případech pracoval?“ Otázku pánů Shabu a Koutníka, zda to znamená, že přešli na druhou stranu a stali se pomocníky zločinců, pan Šlachta taktně obešel. Řekli to za něj oni. To je svérázné a pro stoupence jakobinismu v policejních kruzích typické stanovisko: soudní spor je nelítostné střetnutí státu se zločinem, jemuž napomáhají advokáti a jejich přisluhovači. Naposled se plně uplatnilo v době stalinismu, a to také, nebo vlastně hlavně, pokud jde o zločiny politické. Velmi nadějné.“

Pan Shabu ve svém komentáři uvedl tři citáty z výroční zprávy NSZ za loňský rok, zveřejněné letos v červnu. Protože mi zejména poslední z nich připadal na nynějšího nejvyššího státního zástupce příliš jánošíkovský (v tom nejhorším slova smyslu), dodal jsem ještě:

„(V komentáři, kterým rozhovor doplnil Martin Shabu, se cituje Výroční zpráva Nejvyššího státního zástupce za loňský rok: „Řada případů ukazuje na špatný stav Policie ČR a na rozsáhlé prorůstání zločinu či klientelistických vazeb do struktur Policie ČR (příp. i Generální inspekce bezpečnostních sborů – GIBS), a to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné a citlivé informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem“. Zpráva vyšla v červnu, vypadá tak trochu jako zatroubení k příštímu, třeba povolebnímu, útoku na Policii ČR. Citát se mi ve zprávě, tak jak ji zveřejnilo NSZ, nepovedlo najít, ale to může být můj problém).)“

A co se nestalo: hned v pondělí mi přišel čtenářský mail, v němž mne pisatel upozorňuje na to, že tento citát vůbec není z výroční zprávy NSZ za loňský rok, zveřejněné letos v červnu, ale z výroční zprávy za rok 2015, která byla zveřejněná loni. Ověřte si to prosím sami zde. Na základě toho vypisuji pro laskavé čtenáře virtuální anketu, která by mohla zároveň sloužit i jako jakýsi průzkum veřejného mínění:

Co si myslíte?

a) pan Shabu je velmi roztržitý popleta,

b) drzost pana Shabu přesahuje dokonce i poměrně vysoký středoevropsko-český standard,

(c) a pro pořádek ještě třetí možnost: nevím; ani jedno, ani druhé; obojí).

(Pokud si chcete v mé anketě zahlasovat i v reálu, můžete tak učinit na úvodní stránce Událostí vlevo nahoře vedle obsahu.)

8. srpna 2017; psáno pro Echo 24