indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.8. -6.9. 2017

Piráti nebudou užiteční idioti

Strana, která si říká piráti (Česká pirátská strana) je hned po Andreji Babišovi jeden z nejodpudivějších květů Velké protikorupční revoluce. Rozhovor, který poskytl sobotnímu Právu její předseda Bartoš, je toho docela hezký dokladem. Babiše sice považuje za ohrožení demokracie, nicméně se s ním prý tu a tam setkává. Ale nebojme se: všechny schůzky si „Piráti“ evidují v registru, aby byly transparentní. Jde o to to, aby o všem, co se projednává, případně pytlíkuje, vědělo co nejvíc lidí. Jenže v politice a v diplomacii nemusí být všechno „transparentní“ a veřejné, diskrétní jednání jsou legitimní, a to, že byla např. Mnichovská dohoda sjednaná veřejně, ji nijak neočišťuje. Ohánění se transparentností je projev politické hysterie, trpí jí celý západní svět, naši „piráti“ jsou jen malým odleskem této „globální“ choroby mezi českými kopečky. Transparentnost v tomto pojetí dělá jakoukoli politiku neúčinnou a otvírá dveře cynickým manipulátorům.

Pozoruhodná je i filipika pana Bartoše proti „standardním“ stranám: „Cítíme to stejně (jako ČSSD, ODS nebo TOP09, bd), ale připadá nám velmi, velmi pokrytecké, když strany, které se v podstatě chovaly úplně stejně jako Andrej Babiš, ale pod nálepkou politiky, ho emotivně kritizují a jsou pohoršeni. Není rozdílu v kvalitě politiky, kterou předvádí hnutí ANO – i v těch mechanismech vnitřní demokracie - a ostatních stran… My nejsme na jedné lodi ani s ČSSD a ani s TOP09 v té národní frontě protibabišismu. Oni mu nemají co vyčítat. Oni mu dali vzniknout. Akorát neměli za sebou takový kapitál jako pan Babiš.“ Jistě, problematická politika stran polistopadového režimu dala vzniknout fenoménu Babiš, ale Babiš je něco nového, jiného a ještě daleko horšího. A nezodpovědní aktéři Velké protikorupční revoluce, k nimž pan Bartoš patří na předním místě, mu svým několikaletým hysterickým vyváděním otevřeli cestu úplně stejně jako „tradiční“, dejme tomu demokratické strany, ne-li ještě víc.

Pan Bartoš tvrdí, že v příští Sněmovně nechtějí jeho „piráti“ hrát roli užitečných idiotů. Myslím, že to nehrozí: Jednak je naštěstí slušná naděje, že se tam nedostanou. A pokud ano, tak že by jako užiteční, to opravdu nehrozí: smysl této pastrany bude v tom, že na sebe uváže malé, ale nezanedbatelné procento zpitomělých lidí, kteří by mohli zbrzdit Babišův nástup, kdyby si zachovali střízlivou hlavu. Je to svým způsobem odporné a je vlastně příznačné, že pan Bartoš chce české společnosti pomoci tím, že prosadí legalizaci marihuany. Ideologie jeho uskupení je podobná.

Znepokojuje mne jen jedna věc: ten člověk v rozhovoru prohlásil, že jedna z nejtvrdších drog je alkohol, který je (zatím) legální. Nechce ho náhodou – na rozdíl od marihuany – zakázat? Proboha! Svět, v němž by si člověk poté, co si přečte hovadiny, které pan Bartoš naplácal, nemohl dát aspoň jednoho panáka, by byl k nevydržení.

6. srpna 2017