indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.12. - 11.12. 2016

K výročí Charty77

V těchto dnech vzpomínáme 40. výročí od zveřejnění Charty 77. Chartu jsem podepsal mezi prvními, s odstupem času se na ni dívám spíš kriticky. Samozřejmě jsem nikdy svůj podpis neodvolal a před listopadem 1989 jsem se od ní nikdy veřejně nedistancoval. V posledních dnech jsem se k problému Charta 77 několikrát vyjádřil veřejně (zatím v článku pro Echo 24, v rozhovoru pro Blesk.cz a Zprávy Volný.cz. To vše tu postupně najdete, i když v případě rozhovorů jen formou linků). Předem jsem se přitom pokusil sepsat jakési „komuniké“, v němž velmi stručně shrnuji svůj postoj. Dávám ho tu čtenářům Událostí k dispozici.


1. Chartu jsem podepsal někdy před Vánocemi 1976. Nepatřil jsem k tvrdému jádru organizátorů, ale byl jsem mezi prvními 242 signatáři. K podpisu mi ji předložili mí přátelé, literární kritik Jan Lopatka a filosof Jiří Němec. Pokud jde o represe: absolvoval jsem standardní výslech a otravnou domovní prohlídku). Z práce mne nevyhodili (pracoval jsem jako programátor u počítače), vyloučili mne z ROH (z ničeho jiného mne vyloučit nešlo, v ničem jsem nebyl). Jednou mne estébáci vyvezli do lesa a rozbili mi hubu (ne moc).


2. Charta se v roce 1977 představila jako hnutí za dodržování lidských práv. Mně nešlo o dodržování lidských práv samo o sobě, ale o zavedení, obnovu parlamentní demokracie západního typu. Ta znamená taky a především i dodržování lidských práv. Proto jsem ji podepsal.

Posléze se ukázalo, že se tehdy pod praporem lidských práv sešli nejrůznější lidé, od těch, co chtěli jen vylepšit komunistický režim, až po takové jako já. Společnou ideou mělo být (podle Václava Havla): komunismus i západní demokracie jsou překonané, je třeba vytvořit něco, co nebude mít jejich chyby. To bylo a je podle mne nesmyslná utopie.

Proto jsme se udělali s několika přáteli sami pro sebe a nakonec vytvořili nezávislou disidentskou skupinu Demokratická iniciativa.

Po listopadu 1989 se u nás podařilo parlamentní demokracii západního typu obnovit – s mnoha chybami, ovšem. Teď přišel pan Andrej Babiš se svými Novými pořádky a s veřejnou podporou se ji pokouší zbourat. Chtěl bych ji bránit stejně, jako jsem se jí v minulosti, za totáče, snažil pomoci do života.

4. ledna 2017