indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.9. - 9.10. 2016

Sobotka je pasivní – nemůže se divit, že prohrává

I když ANO nezíská hejtmany ve všech devíti krajích, kde vyhrálo, je nereálné, aby jich ČSSD mělo sedm, jak si přál šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podepsal se na výsledku fakt, že socialisté většinu regionů ovládají nebo spoluovládají už dlouho, jak tvrdí Sobotka? Že tedy lidé volili změnu?


Mechanicky vzato je to pravděpodobné, sociální demokraté ovládají kraje bez přestávky už od roku 2008. Vysvětlení však není vyčerpávající. Je třeba říci, jakou změnu voliči volili: totiž změnu od strany problematické, ale demokratické (všechny demokratické strany jsou více či méně problematické, nedokonalost patří nejen k demokracii, ale i k normálnímu životu)

k multifunkčnímu útvaru pana Babiše, který je zároveň obrovská firma, silné politické uskupení a mediální impérium a usiluje o mocenskou dominanci mj. i na účet pana Sobotky a jeho ČSSD. To ovšem pan Sobotka říci nemůže, protože si to raději ani sám pro sebe nepřipouští. Sedí totiž se svým úhlavním přítelem v jedné koalici. A tak: nic se neděje, nechumelí se. Jak by pak mohl něco vyhrát!


Jak si vysvětlujete, že například na Ústecku zabodoval za babišovce řadový litomeřický zastupitel a na jižní Moravě podobně nevýrazný kandidát, šéf brněských strážníků?


To bych neviděl dramaticky, ANO je v regionech nováček, dává dohromady lidi. Divné by bylo jen, kdyby se někdo z těch dvou stal hejtmanem nebo radním. Což myslím nehrozí.


Co si lze od vlád ANO v regionech slibovat? Budou se místy rozpadat jako ty na radnicích?


Tak především: žádné vlády ANO nehrozí, budou to koalice, řekl bych že jen výjimečně, nebo snad vůbec ne dvoučlenné. Už jen potřeba poměrně pestrých koalic neslibuje velkou stabilitu. Podstatná věc, která drží koalice dohromady, je ovšem společný program, ideová základna. ANO, jak známo, žádný pořádný program nemá. Tedy krom „vůle k moci“ , jak by řekl Nietzche. I poměrně pestrá koalice však může docela dobře držet pohromadě, když všichni vědí, oč jim společně jde a že je to velmi důležité. Na to bych vsázel. Taky se to možná leckde nepovede napoprvé. To, co regionální politici potřebují, je veřejná kritika. Zvlášť tehdy, kdy jde o věci „celostátního“ významu.


Kdo kromě ANO ještě vyhrál, případně nezaznamenal neprohru? Lidovci, Starostové a ODS?


Spíš bych řekl, kdo byl úspěšný, a to v prvním kroku (tvorba koalice je druhý krok, na kterém taky záleží). Že ANO uspělo, je mimo pochybnost, pomohla mu ovšem výrazně slabost ČSSD a taky KDU-ČSL, kteří se svým trapičem sedí v koalici. Lidovci uspěli, pokud jde o cifry. Nevím jen, na základě minulých zkušeností, je-li triumf Jiřího Čunka ve Zlínském kraji pro stranu výhledově spíš úspěch nebo pohroma. Úspěch STAN je výrazný hlavně ve Středočeském kraji a na Liberecku: např. ve svém domovském kraji, ve Zlíně, dvakrát nezazářili. Kromě toho, jejich úspěch je dočasný: strana, jejíž představitelé tvrdí (už v názvu): Prosím prosím, my nejsme žádní politici, my jsme jen v nejhorším případě úplně obyčejní starostové a v tom lepším docela nezávislí, si zaslouží dobře vytopený kotel v pekle nepolitické politiky. ODS se ještě neodrazila ode dna, protože na ně ještě nedopadla. Pořád ztrácí, ale už jen mírně (zejména ve srovnání s komunisty). Zatím tedy uspěli v tom smyslu, že až dopadnou, nebudou na placku, ale jen si trochu narazí to vzadu.


Lídr občanský demokratů Petr Fiala si pochvaluje, že se strana stala nejsilnějším pravicovým subjektem a příští rok ve volbách do Poslanecké sněmovny tuto pozici ještě posílí. Je jeho optimismus na místě?


Panu profesoru Fialovi je třeba gratulovat. Jeho strana se stala největším politickým trpaslíkem v ČR. Úspěch to je, ovšem relativní.


Co přičítáte debaklu TOP 09, byť zřejmě získá alespoň jednoho senátora? Je to stažení Karla Schwarzenberga z čela strany, rozchod se starosty?


O debaklu bych hned nemluvil, bylo jasné, že po rozchodu se STAN žádné terno neudělají. To, že pan Schwarzenberg odešel, může výhledově straně prospět, strana má být jednohlavá a v jejím čele má být předseda, nikoli prezident. Což je nynější stav. Taky nevím – přes okázalý úspěch v Liberci a ve Středních Čechách – zda rozchod (odešlo STAN) nepoškodí do budoucna oba subjekty.


Šéfovi TOP 09 je vytýkáno, že se příliš soustředil na kritiku Andreje Babiše a prakticky nic jiného voličům nenabízí. Je to tak?


Ježíšmarjá! Já jsem podjatý. Já se taky soustřeďuju hlavně na kritiku Andreje Babiše a nenabízím nic jiného než tuto kritiku. Myslím že je to až až. (Nejsem politik, ovšem).

10. října 2016; rozhovor pro E15.cz