indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

5.1. - 10.1.2004

ARCHIV

Nutili je pracovat každý den!!!

Česká republika uvažuje o zavedení odvetných opatření vůči Spojeným státům: ty se totiž rozhodly, že cizincům vstupujícím na jejich území sejmou otisky prstů a vyfotografují si je. Odveta by měla spočívat v tom, že se Američanům, kteří chtějí přijet do ĆR na dlouhodobý či pracovní pobyt a potřebují k tomu vízum, zpřísní podmínky. Dobře jim tak – aspoň udělají místo vysoce kvalifikovaným příslušníkům ruské a ukrajinské mafie, s nimiž si český člověk lépe rozumí: hovoří příbuzným jazykem a sdílejí hodnoty, které spolu s námi za posledních padesát letech před převratem nasáli v naší tehdejší společné vlasti – v Rusku. Ministerstvo zahraničí je zřejmě pobouřeno tím, že USA nechtějí zrušit vízovou povinnost pro české občany ani po vstupu ČR do EU: jako důvod uvádějí Američané skutečnost, že mnoho Čechů pracuje v USA ilegálně.

Jako naschvál zároveň prosákla zpráva o těžkých podmínkách, za nichž museli pracovat čeští ilegálové v americké firmě Wal-Mart. „Nutili nás pracovat každý den!“ (rozuměj i v sobotu a v neděli), stěžují si Lidovým novinám. To je pro českého člověka, odchovaného tradicemi reálného socialismu, představa stejně úděsná jako pro muslima, že by ho třikrát denně cpali vepřovým. Přitom nechci bagatelizovat skutečnost, že americký podnik zneužíval jejich slabého postavení a vydíral je hrozbou vyhazovu a následné deportace.

Tito lidé by se nám dnes chtěli předvádět jako naivní dívenky, které naletěly na falešné inzeráty a byly odvlečeny do sicilských bordelů. Přitom je zjevné, že je (např. na rozdíl od mexických nelegálních imigrantů) nehnala žádná dusivá nouze. Šli za lepším, a když se jim to nepovedlo legálně, zkusili to nezákonnou cestou. Přitom věděli, jak v Česku zacházejí naše firmy s ukrajinskými ilegály. Nemají se teď co divit.

Ve skutečnosti nám dělají podobnou, jen o něco menší ostudu než pašeráci drog, dopadení v Thajsku a zaměstnávající už řadu let vládní úředníky, kteří by se jinak mohli zabývat užitečnějšími věcmi.

USA jsou civilizovaný stát: nestrpí americkým firmám podobné chování, jaké z bezmocnosti často trpí český stát těm svým. Proto poškozené odškodní. Pak by je měly zavřít, protože porušili jejich zákony. ČR je zavřít nemůže, naše zákony neporušili. Odškodnění nepochybně povzbudí další české zájemce: budou jezdit ilegálně za prací do Spojených států a dávat se kolektivně znásilňovat chtivými firmami, aby za to vysoudili tučné odškodné. Známe své Pappenheimské.

Škodní budou ti z nás, kteří budou chtít v USA pracovat legálně. A vůbec všichni ti, kteří tam budou i příštích deset let cestovat na víza.

8. ledna 2004