indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. -15.1. 2015

Je dnešní Rusko osvoboditel?

Moderátorka: Hlavní akci pořádá Evropský židovský kongres na pražském Hradě, tam se uskuteční fórum za účasti tří desítek šéfů parlamentů a dalších pětiset hostů. Konference je součástí dvoudenních připomínek sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi a konce holocaustu. Upozornit chce na rostoucí antisemitismus a extremismus ve světě a hledat řešení nejpalčivějších problémů spojených s náboženskou nesnášenlivostí. Uspořádání konference ale provázela v Česku velká diskuse, která vyústila mimo jiné ve výzvu Klubu na obranu demokracie a členů někdejší disidentské skupiny Demokratická iniciativa. Na podrobnosti se teď zeptám politologa, komentátora a právě předsedy Klubu na obranu Demokracie Bohumila Doležala.

Když bychom to řekli ve zkratce, tak nejvíce vám na té akci, pořádané v Praze, vadilo právě to pozvání pro Vladimíra Putina?


Nejen to. Nám samozřejmě nevadí, a v tom mohu mluvit za všechny signatáře, ani téma diskusního fóra, to znamená „rasismus, antisemitismus, xenofobie“, ani uctění obětí holocaustu. Nám vadí okolnosti. Před deseti lety proběhly velké oslavy přímo v Osvětimi, byli tam zástupci všech vítězných velmocí z druhé světové války, dnes pochopitelně významní západní státníci, a taky Poláci, mají jistou nechuť scházet se s představiteli Putinova Ruska,kde by Rusové byli jaksi v pozici osvoboditelů, a to v době, kdy právě anektovali část území svého ukrajinského souseda a na další části podnítili akce separatistů a podporují je. Proto je v Polsku jen neokázalá vzpomínková akce. Kdežto ta paralelní akce u nás, a nejde jen o diskusní fórum, jde o slavnostní ceremonie, které s ním souvisejí, za účasti české vlády a prezidenta, kteří se spolupodílejí na organizaci, tedy nejen ten Evropský židovský kongres – je zároveň nelogická (proč to není v Osvětimi?), neloajální k našim spojencům a k Polákům zvlášť, a znamená fakticky podporu ruských zájmů, mocensky se prosadit na území, o které po studené válce přišli.


A nemůžeme to brát tak, že z těch čtrnácti pozvaných hlav států, kteří tedy byli pozváni,tak nakonec, když přijedou jen prezidenti Bulharska a Slovenska, jako jakýsi neúspěch prezidenta Zemana?


Jistě. Ten původní projekt očividně zkrachoval, takže nakonec nepřijede ani prezident Putin, protože by se tu cítil osamělý. Ale paralelní akce k Osvětimi to zůstává i tak, i když poněkud, řekl bych, vypelichaná. Proto jsme považovali za nutné na to upozornit ve chvíli, kdy o účasti Putina ještě nebylo rozhodnuto.


Ale to fórum má v tématu vlastně antisemitismus a extremismus a už se vlastně připravovalo rok před těmi událostmi nedávnými v Paříži. Není přesto vlastně na místě o těchto věcech debatovat, ať už tu konferenci pořádá kdokoliv?


No, podívejte se, to je právě ten problém. Já si myslím, že není možné přistupovat na hru, že atentáty v Paříži jsou tak významná událost, že je čas, aby se spojili „všichni chlapi světa“, dejme tomu obrazně řečeno farmáři s čuňaty, demokratický Západ s putinovským Ruskem, v boji proti rasismu a tak dále. Problém konferencí, které se týkají lidských práv, všeobecně je, když vznikne účelová jednota. Může to být stejně problematické, jako účastnit se společných konferencí o prospěšnosti vegetariánství s lidojedy. Člověk se pak velmi snadno může octnout na jídelníčku.


Může ta akce, zaštítěná Evropským židovským kongresem, nějak poškodit pověst Česka na mezinárodní scéně?


No, takhle. Ta akce je spolupořádaná Evropským parlamentem, Evropským židovským kongresem a Českou republikou. Česká republika se na ní spolupodílí, a z toho, co jsem řekl, plyne, že ji to kompromituje.


Přece jenom, ale neviděl byste na té konferenci nějaká pozitiva? Že vlastně by bylo dobré, kdyby se v této chvíli v tom boji proti rasismu, antisemitismu a xenofobii ten Západ s Ruskem spojil? Nebo ne?


O tom já velmi pochybuji, to by se muselo ujasnit předtím spousta dalších okolností. Jak si to prostě Rusové s tím bojem představují a jestli do toho boje s rasismem, antisemitismem a xenofobií spadá taky Ukrajina, například. A to, co tam vyvádějí. Čili, já bych, obecně vzato, na akci typu Let My People Live viděl samá pozitiva, jenom pozitiva, kdyby byla jindy, případně jinde a nebyly za ní cítit nekalé postranní velmocenské úmysly.


Český rozhlas Plus 26. května 2015, zvukový záznam nejdete zde