indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.12. - 7.12. 2014

Nejde jen o Zemana!

Dominantou vnitropolitického dění v České republice je někdy od 17. listopadu t.r. „kontroverzní“ osobnost Miloše Zemana. Náš prezident se stal bezděčně a spontánně středobodem listopadových oslav. Po klidném protestu na Národní následoval ten méně klidný na Albertově. Přilétlo pár vajíček, nad nimiž bylo následně prolito moře krokodýlích slz. Problém však nebyl ve vajíčkách, je tu zásadnější otázka: jaký smysl mají či mohou mít politické protesty tohoto druhu všeobecně a ty protizemanovské zvlášť?

Protesty z letošního 17. listopadu byly méně početné než např. ty z roku 1999 („Děkujeme, odejděte!“). O mnoho mohutnější byly i moskevské demonstrace z přelomu let 2011-2012, ale jistě, Rusko je daleko větší země. Jedno však mají všechny společné: za nějakou dobu bylo po všem. Protestu z minulého pondělí už se zúčastnilo sotva 300 lidí. Fiasko nemůže zastřít ani šeredné počasí, ani virtuální internetová petice se sto tisíci signatáři. A co zbylo dnes z obřích protestů v Moskvě?

Země, které se ani za pětadvacet let nevyhrabaly z trosek rudého samoděržaví a nedopracovaly ke kloudné demokracii, mají s politickými protesty problém. Politický život se formuje a organizuje na sociálních sítích a zviditelňuje se na náměstích a v podpisových akcích. To jsou jistě praktické a legitimní politické prostředky, jenže samy o sobě nic nezaručují a nic nevytrhnou. Výsledkem jsou emocionální a hysterické akce s jepičím životem.

Navíc je totiž například třeba přemýšlet. Organizátor protestu ze 17. listopadu v pátečním Právu bezelstně přiznal, že teprve krátce po něm si uvědomil, jaký mají před sebou „poměrně důležitý úkol“: totiž najít novou hlavu státu. Jak je možné, že to nevěděli už předem? Měl by to prý být „liberálně pravicový kandidát“. Proč? Není důležitější, aby to nebyl darebák nebo blb? A konečně: Miloš Zeman je jistě vážný problém české politiky: ale je to opravdu jediný a hlavní problém? Nadělá určitě hodně rámusu a přitáhne nejvíc pozornosti. Nejsou ale přinejmenším stejně nebezpeční ti, kteří v tomto stínu „nežvaní a makají“ – na „Nových pořádcích“, na tiché demontáži české parlamentní demokracie? Tím nemá být řečeno, že je Zeman nedůležitý, jen že je třeba ho vidět v kontextu nynějšího politického dění.

Politické protesty mají smysl jen tehdy, když jsou kryty nějakým pozitivním programem (kdo a co má přijít místo toho, co tu momentálně je) a když jsou opřeny o nějakou politickou strukturu (strana, hnutí, spolek, zájmové uskupení). Vybudovat je dá velkou práci, je to práce dlouhodobá, nimravá, otravná, na rozdíl od pouličních kraválů málo efektní a mediálně nepřitažlivá. Je však nutná v době, kdy je třeba čelit plíživému zavádění Nových pořádků a kdy dosavadní standardní demokratické strany v podstatě selhaly.

A navíc, není času nazbyt: dnešní česká společnost je nemocné zvíře, přitahující pozornost lačných predátorů. Jeden už číhá za rohem, dobře ho známe, a co si budeme povídat, není to žádný „islámský stát“.

7. listopadu 2014; psáno pro E15