indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.12. - 20.12.2003

ARCHIV

Kam směřují české noviny?

Český tisk nabírá ostře protiamerický kurs. Je to sice smutné, dalo se však čekat, že k něčemu takovému dříve či později dojde. Jedním z hlavních důvodů je koneckonců pohnutá minulost řady redaktorů tradičního českého celostátního tisku. Jsou to mnohdy lidé, kteří pamatují opravdu hodně. Řada z nich ještě před patnácti lety věrně sloužila Straně a ti, kteří opěvovali perestrojku, se považovali za hrdiny.

Pro oddaného svazáka či mladého komunistu, jemuž se do roku 1989 rozbíhala kariéra perspektivního kádru v celostátním deníku, znamenal převrat nevítanou změnu. Ne snad, že by se mu ublížilo. Rudý mediální kádr se zúčastnil privatizace vlastních listů, o peníze a budoucnost se rozhodně bát nemusel. Rok 1989 ho však připravil o výlučnost. Najednou bylo novinářů a novin hodně, leckdo se v lecčems šťoural, holky se začaly lísat i k jiným profesím, zejména k těm, které vydělávaly mnohem více. Tito lidé si na současnost zvykli, zašlá sláva je však naučila nenávisti. Pro všechny tyto třeba formálně dovedné, ale morálně a intelektuálně zmrzačené lidi, hrají Spojené státy roli Belzebuba, který za vše může.

Z těchto novinářů jsou dnes největší bojovníci „za Evropu“. Tato konstrukce jim poskytla účinnou platformu, ze které mohou svého dědičného nepřítele napadat z velmi bezpečných pozic, krytých zájmem silných kontinentálních států. Sovětský svaz tak byl nahrazen zájmem Německa a Francie, cíl útoku nezměněn.

Co považuji za „tradiční český celostátní tisk“ a horlivé „Evropany“ je myslím jasné. Například ty, kteří článek o osobních údajích cestujících do USA glosují, bez souvislosti s textem, takto: „I Poláci cestující z Evropy do USA budou muset počítat s tím, že jejich osobní data budou znát Američané“. Touto logickou přesmyčkou, která se v našem tisku pomalu zabydluje a směšuje zprávu s komentářem, se chce říci následující. Posíláte imperialistům do Iráku vojáky, zabili jste nám ústavu EU, a oni Vám teď stejně prošacují pasy, holenkové!

Z takové přehlídky trapné zloby několika redaktorů, vydávané dlouhodobě za zpravodajství, se chce zvracet. Bližší v MF Dnes a Právu.

Zdeněk Švácha