indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.9. - 7.9. 2014

Rozhovor pro ukrajinské vysílání Deutsche Welle

Vaše výzva se jmenuje „Zastavme Putina!“ A čím je podle vašeho názoru možno zastavit Putina v jeho očekávaných agresích?


Putinovo Rusko může zastavit jen spojený Západ (USA, NATO a další evropské země), pokud bude schopný něco obětovat a něco riskovat. Měli bychom vědět, že tady nejde jen o lidská práva nebo jen o Ukrajinu, ale i o nás: i nám jde o krk. V současné době končí „blízké zahraničí“ pana Lavrova na západních hranicích České republiky a Polska. V budoucnu může jednou snadno končit na Gibraltaru.


Následovala na vaši výzvu nějaká oficiální reakce? Pokud ano, od koho? A pokud ne, od koho takovou reakci čekáte?


My jsme dali naši výzvu pouze na vědomí premiérům České a Slovenské republiky. Naším hlavním cílem bylo shromáždit lidi a zjistit, kolik nás vlastně je. Odpověď jsme zatím nedostali, je příliš brzy, poslali jsme to panu Sobotkovi a panu Ficovi teprve včera.


Pan Jan Rychlík se domnívá, že situace na Ukrajině je patová, poněvadž Ukrajina nemůže existovat jako unitární stát, nemůže existovat jako konfederace a nemůže existovat jako federace. Souhlasíte s takovým názorem?


Překvapuje mne to trochu, četl jsem od pana Rychlíka dva rozumné články na téma Ukrajina v Právu. Chtěl bych především zdůraznit, že starostí nás Čechů vůbec není, má-li být Ukrajina federace, konfederace nebo unitární stát. To je starost Ukrajinců. Společnou starostí Čechů (a Západu všeobecně) by mělo být, aby si o tom mohli Ukrajinci rozhodnout sami, bez agresivního cizího, to jest ruského vměšování. A je to třeba prosazovat cílevědomě, usilovně a vytrvale, s tím, že to bude i něco stát. Všechny kloudné věci na světě něco stojí.

9. září 2014