indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.12. - 20.12.2003

ARCHIV

Bude v Praze evropský Disneyland?

Komárno (respektive ta větší část Komárna, která po první světové válce připadla ČSR, Maďaři mu říkají Révkomárom, protože je tam přístav) bylo dlouhá staletí jedním z provinčních měst Maďarského království. Dodnes ho zdobí tereziánská pevnost, v níž se v roce 1849 bránily jednotky generála Klapky ještě po porážce maďarského povstání tak houževnatě, že Vídni nezbylo, než jim umožnit odchod se zbraněmi a se ctí. Je rodištěm romantického spisovatele historických románů Móra Jókaie a Franze Lehára, jehož netřeba představovat. Kolem centra vznikly za bolševismu ohavné panelákové čtvrti, město se nafouklo na nějakých třicet – čtyřicet tisíc obyvatel. Tuto socialistickou tvář Komárna zná každý, kdo městem pouze projíždí. Turistu, který jako autor těchto řádek udělá v Komárnu zastávku a zaparkuje auto v podzemní garáži poblíž centra, čeká neobvyklý zážitek. Když vyjde po schodišti z garáže ven, octne se najednou v něčem, co připomíná filmovou kulisu: úhledné, zbrusu nové náměstíčko z domů nejrůznějších evropských stylů: jedna strana chybí (dodnes), projektantům nakonec zjevně chyběly peníze. Část objektů není dosud obsazena (projektanti přecenili nosnost projektu). Kdo chce z náměstí vyjít na západ, octne se nad propastí pustnoucího staveniště. Kdo náměstí opustí jižním směrem, přijde do vlastního centra provinčního maloměsta, které má své kouzlo, tentokrát nefalšované a nenakašírované. Celá ta nedokončená paráda se jmenuje „Evropský dvůr“ a má zjevně symbolizovat nikým nezpochybňovanou příslušnost zdejších končin k Evropě. Není snad vysloveně ošklivá, ale vzbuzuje pochybnost, zda by se vynaložených peněz nebylo dalo využít účelnějším způsobem.

Zdá se, že komárenští nepochybně v dobrém úmyslu poněkud přecenili své síly. Ale ať se nebojí, nezůstanou v tom sami. Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 se chystá zbudovat podobný evropský Disneyland přímo v areálu Pražského hradu. Má jít o „evropskou vesničku“ o 25 domech, každý bude reprezentovat jednu ze zemí Evropské unie. K projektu prý byli přizváni významní evropští architekti.

Pokud se uskuteční, vznikne něco na čas turisticky atraktivního. Bude to jakési pokračování toho, co exprezident načal parádními cirkusovými stejnokroji Hradní stráže (proč Pražský hrad nemohou hlídat obyčejní policisté?) a v čem pokračoval okázalými iniciativami, nasměrovanými přes malé české kopečky do širého světa. Spolkne to spoustu peněz. Spousta lidí si namastí kapsy. Přitom Praha zoufale potřebuje jiné věci, méně efektní a o něco užitečnější. Ví o nich každý, kdo se před vánoci pokoušel cestovat z jednoho konce města na druhý, ať už autem nebo veřejnou dopravou (světlou výjimkou je metro, ale nesmí být zrovna povodeň).

Prezident Klaus Havlovi jeho projekt nejspíš zatrhne, chce se od jeho stylu politiky odlišit. V tomto případě bude mít pravdu. Evropská vesnička ovšem vznikne, jen na jiném místě. Oku bude lahodit. Lidem v autech na zacpaných silnicích a v přeplněných tramvajích a autobusech bude na kočku. Ale nevadí! Hlavně, že budeme evropští.

21. prosince 2003