indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

16.12. - 21.12.2002

ARCHIV

Nesahejte nám na naši nesmrtelnost!

V USA odsoudili firmu Philip Morris k tomu, aby proplatila vysoké odškodné čtyřiašedesátileté vášnivé kuřačce. Důvod: včas ji neupozornili, že může taky dostat rakovinu plic, což se nakonec stalo. Je to prý v USA už devátý podobný rozsudek.

Jakýsi německý mlsoun, který se přežíral cukrovinkami tak intenzivně, až dostal cukrovku, žaluje z téhož důvodu zase čokoládovny.

Případ jedlíka čokolády nedovedu dost dobře posoudit, dokud jsem kouřil, vždycky jsem výrazně upřednostňoval cigarety před čokoládou. Zároveň si uvědomuji, že nejsem docela nezaujatý, vděčím firmě Philip Morris za řadu příjemných chvil: za totáče jsem si mohl dovolit tak jednou za měsíc krabičku jejich cigaret (stály tehdy celých dvacet korun, tedy setinu mého měsíčního platu), ale vyplatilo se to. Přesto si troufnu místopřísežně prohlásit: ta baba lže! V komunistickém Československu za vlády Antonína Novotného se s informacemi, zvláště těmi nepříjemnými, velmi šetřilo; přesto bylo i tady obecně známo, že pravidelným a vytrvalým kouřením si člověk s velkou pravděpodobností přivodí rakovinu plic. Ti, kteří se v koutku duše chvěli nadějí, že se jim proti všem dosavadním zkušenostem podaří stát se nesmrtelnými, pak raději kouřit přestali. Zdá se, že příliš věřili Paktům OSN o lidských právech, které nám garantují právo na život (o nepříjemné nutnosti umřít se v nich nehovoří).

Kuřák a žrout čokolády jsou tu jen pars pro toto. Se stejnou samozřejmostí se předpokládá, že pokud pacient zemře, je na vině lékař: porušil naše lidská práva!

Mezinárodní společenství nám od roku 1945 ústy Franklina Delano Roosevelta a Josefa Stalina garantuje právo na život. Za to, že přesto umíráme, mohou nadnárodní korporace (MacDonalds a KFC pokud jde o jídlo, Plzeňské pivovary pokud jde o pití, Philip Morris pokud jde o kouření a čokoládovny Nestlé pokud jde o pamlsky). A proto hrrr na ně! Až je důkladně skasírujeme a zničíme, nebude nám hrozit, že bychom zemřeli na zhoubný nádor tlustého střeva, na rakovinu plic, na cirhózu jater nebo na komplikace těžké cukrovky. Umřeme zdravě, hladem a žízní.

22. prosince 2002