indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.4. -7.4. 2014

Na pekáči je Sobotka

Počáteční příměří v koalici skončilo. Po krátké dělostřelecké přípravě zahájila v pátek Babišova Mladá fronta Dnes mohutnou ofenzívu.

Příběh, který investigativci paní Slonkové předestřeli, je krátký a přehledný: v roce 2004 prodala Grossova vláda zbývajících 46% akcií státní firmy OKD společnosti Karbon Invest, a ta je vzápětí postoupila RPG Industries Zdeňka Bakaly. Cena činila 4,1 miliardy Kč, když si poté nový majitel nechal nabytý podíl odhadnout, odhad zněl na 10,3 miliard. Po dvou letech kdosi nahlásil do Bruselu, že cena byla příliš nízká, případem se začala zabývat Evropská komise a obrátila se na českou vládu. Ta komisi poskytla zdůvodnění, které vypracovala advokátní kancelář, jež ovšem pracovala zároveň pro kupce. Navíc jeden z advokátů je prý blízký přítel nynějšího premiéra Sobotky, který měl tenkrát coby ministr financí a první místopředseda vlády za vše zodpovídat.

U soudu by to nejspíš neobstálo. Před soudem veřejnosti ale pan Sobotka dnes obstojí jen stěží: je přísný a procedury difamace jsou v něm daleko lépe rozpracovány než očišťování neprávem obviněných. Česká politika vlastně od obnovy demokracie funguje jen s potížemi: nedaří se průběžně odbourávat nenávist ve společnosti. Navíc řešení jednoho problému mívá obvykle za následek vznik přinejmenším dvou stejně vážných.

Premiér Sobotka řekl před nedávnem něco v tom smyslu, že Babišovo ANO zajde na své vnitřní problémy. Pokud tak soudí podle Věcí veřejných, plete si hravou ještěrku s nilským krokodýlem. Pan Babiš je o hodně schopnější, silnější a bohatší než pan Bárta. Má taky lepší podmínky. Když jdete dělat pořádek do banky nebo do klenotnictví, musí být napřed vypnut bezpečnostní systém. Veřejnoprávní média jsou teď dlouhodobě ochromena a panu Babišovi navíc patří dva vlivné celostátní deníky. Před volbami do PS ho soustavně kritizoval jen týdeník Reflex, přísně sledovaný svatoušky z Bakalova hájemství. A tak šťourat se v minulostí pana Sobotky dnes není problém, na pana Babiše si hned tak někdo netroufne. Čeští novináři selhali.

Pan Sobotka jen sklízí, co zasel. ČSSD po roce 2010 porušila základní pravidlo fair play v politice, přenesla politický zápas z parlamentního kolbiště do volného prostoru, iniciovala masové protivládní protesty za účasti odborů a různých skurilních iniciativ a destabilizovala politickou scénu v přesvědčení, že až porazí své politické protivníky, dostane všechno zpátky pod kontrolu. Místo toho postupně vybojovala vítězství pro Miloše Zemana a Andreje Babiše.

Andrej Babiš si zvolil začátek ofenzívy citlivě: před třemi volbami, z nichž především ty komunální budou velmi významné. Sama aféra Sobotku bezprostředně neohrozí, ale ovlivní jejich výsledek, a pokud bude nevalný, může premiér záhy skončit jako dva jeho standardní předchůdci v úřadě, Mirek Topolánek a Petr Nečas. Oslabená a rozdělená ČSSD se pak octne na stejné hromadě politického harampádí, na níž už dnes spočívá ODS a TOP09. Není důvod se z toho radovat, pan Sobotka patřil kdysi k tomu lepšímu, co bylo v ČSSD.

E15, 7. dubna 2014