indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.3. -23.3. 2014

Moje korespondence s Karlem Schwarzenbergem

Někdy před 14 dny poslal Klub na obranu demokracie, v němž se angažuji, dopis představitelům pěti relevantních demokratických politických stran v hlavním městě Praze (ČSSD, KDU-ČSL, ODS, Strana zelených a TOP09). Dopis se týká nadcházejících komunálních voleb, které jsou v Praze vlastně zároveň i krajské, upozorňuje na zvláštní postavení Prahy jako politického a kulturního centra země i na to, že se v Praze ještě zcela neuchytily „nové pořádky“, takže je tu co bránit. A vyzvali jsme pražské představitele těch stran, aby dali ještě před volbami najevo, že jsou ochotni ve věci obrany parlamentní demokracie před autokraty a oligarchy. Dopis jsme pro informaci poslali i předsedům zmíněných politických stran. Text dopisu nejdete zde. Z předsedů stran nám odpověděl jen Karel Schwarzenberg: jeho dopis je kratičký, ale natolik zajímavý a výrazný, že ho tu dávám k dispozici, včetně toho, co jsem mu za KOD odpověděl.
Bohumil Doležal



Vážený pán
Bohumil Doležal
předseda KOD

V Praze dne 18. března 2014

Vážený pane předsedo,

Děkuji za Váš dopis, který považuji za zajímavý, nicméně mi není jasné, co znamená, že by demokratické strany měly najít společnou řeč vzhledem k tomu, že jednotlivé strany a jejich lídři zastávají různé politické názory, a je pro ně logicky těžkým úkolem společnou řeč najít.

Z uvedeného důvodu proto prosím, abyste mi podrobně napsal, jaká je v tomto případě Vaše představa pojmu „společná řeč“.

S pozdravem
    Karel Schwarzenberg,
    předseda TOP09





Pan
Karel Schwarzenberg,
Předseda TOP09

Praha, 28. března 2014

Vážený pane předsedo,

Děkuji Vám za Váš dopis, oceňujeme ho tím víc, že jsme se obrátili na představitele vedení pražské organizace Vaší strany (z nichž nám ovšem na rozdíl od KDU-ČSL, Strany zelených a ODS žádný neodpověděl) a Vám jsme svůj dopis poslali vlastně jen pro informaci.

Píšete, že vzhledem k tomu, že jednotlivé strany a jejich lídři zastávají různé politické názory, je pro ně těžkým úkolem společnou řeč najít. O tom, jak ostatně vyplývá z dopisu, který jsme Vám poslali, vůbec nepochybujeme. Zároveň mne žádáte, abych Vám „podrobně“ napsal, jaká je v tomto případě naše představa pojmu „společná řeč“. Klub na obranu demokracie je poměrně malé společenství občanů, kteří se zajímají o politiku a jsou přesvědčeni, že demokracie je v současné době v ČR ohrožena. Pokusili jsme se vysvětlit důvody, proč si to myslíme, a proč se navíc ještě domníváme, že by se demokratické strany v Praze měly podejmout toho, co nazýváte těžkým úkolem. Není naším úkolem a není v našich možnostech vymýšlet společný program pro velké politické strany. Jsme ovšem také voliči, a rádi bychom zjistili, jak se demokratické strany k onomu „těžkému úkolu“ stavějí a které ze stran bychom tedy měli v nadcházejících komunálních volbách dát svůj hlas. Obávám se, že Vaše odpověď v tomto smyslu je, aspoň pokud jde o TOP09, sice nepřímá, ale poměrně jednoznačná.

S pozdravem
    Bohumil Doležal
    Předseda Klubu na obranu demokracie