indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. -12.1. 2014

Kauza Modřín je jako vystřižená z reálzemanismu

Výsledkem dosavadního úřadování Miloše Zemana není jen do kouta zahnaná Poslanecká sněmovna, která (podobně jako ta předchozí) už třetí měsíc bezmocně přihlíží vládnutí Zemanových ministrů v demisi a stále ještě papírový premiér Bohuslav Sobotka.

Ve zdánlivě poklidném adventním čase se objevil případ svědčící o tom, že za reálzemanismu (za Husákovy normalizace se používal termín reálsocialismus) se režim neomezuje pouze na ovládání nejvyšších politických pater. Kauza krkonošského penzionu Modřín potvrzuje známou pravdu, že od neomalenosti, urážek těch, kteří mají odlišné názory, a ignorování obecně platných zvyklostí už je jen krok k buzeraci každého, kdo se režimu znelíbí. A k tomu, aby mohl být takovýto člověk popotahován, už stejně jako za Husáka stačí oddaný a dostatečně angažovaný občan, tedy obyčejný udavač.


Krakonošova sojka…


Jistý muž, který s manželi Pallovými vlastnícími penzion ve Velké Úpě nikdy neměl nic společného a má trvalé bydliště úplně jinde než oni, podal trestní oznámení podle paragrafu 356 o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Trestní zákoník v tomto případě hovoří o odnětí svobody až na dva roky.

Oznámení předcházela mediálně přetřásaná událost z loňského srpna, kdy o Svatovavřinecké pouti Pallovi odmítli žádost radnice v Peci pod Sněžkou, aby připravili pohoštění pro Zemana a jeho doprovod.

„Měli jsme pro větší skupinu v čele s panem prezidentem uspořádat oběd. A snad máme právo vyjádřit názor, zda to pro poměrně početnou prezidentovu suitu v provozním shonu zvládneme, nebo ne. Nijak jsme nikoho slovně neurazili, jen jsme Zemana kvůli tomu, jak ho vnímáme, odmítli,“ říká Ondřej Palla. On ani jeho manželka se nechtějí k případu obšírněji vyjadřovat. Kvůli možnému trestnímu stíhání si zřejmě najmou advokáta.

Kdo je autorem policejního podání (za Husáka se mu výstižněji říkalo udání) se manželé dozvěděli v polovině prosince. Považují ho za „bílého koně“, který splnil zadání „někoho nahoře“.

Záminkou pro podání oznámení byl vzkaz, který se objevil na webových stránkách penzionu po odmítnutí Zemana a spol. Jeho doslovné znění je následující: „Pro všechny pravicově smýšlející seniory nabízíme pobyty v našem penzionu s 20% slevou. Upozorňujeme, že se jedná o jistý druh nadsázky a nikoho nijak nelustrujeme.“


…Kuba, Ančí a hajnej


Vedle policejních úkonů má kauza další rozměr. Ještě před zahájením vyšetřování se na penzion zaměřila úřední mašinérie, která jeho majitele obtěžuje dodnes. Třeba minulý týden měli kontrolu, která trvala tří hodiny. „Jedna kontrola střídá druhou. Z obchodní inspekce, hygieny, živnostenského úřadu,“ říká Anežka Pallová. Za pětadvacet let, co podniká, něco takového nezažila.

Je zřejmé, že Krakonošova sojka nemůže být sama, k ruce potřebuje ještě nějakého toho Kubu, Ančí a hajného. Dopátrat se, kdo dal ke kontrolám pokyn a zda to nebylo třeba ministerstvo průmyslu a obchodu, je však téměř nemožné. Mluvčí krajské obchodní inspekce i okresní hygieny shodně tvrdí, že kontroly jsou prováděny na základě občanských podání. Žádný příkaz „shora“ prý nepřišel.

Pallovi si zájem státu o svůj penzion vysvětlují jednoznačně: podle nich jde o šikanu. A neskrývají, že po loňské události se Zemanem volal jistý úředník z Hradu a po telefonu jim „vynadal za to, že před prezidentem zavřeli dveře“.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček jakoukoliv souvislost s odmítnutím prezidenta a jeho doprovodu s trestním oznámením a řadou kontrol odmítl.


Pallovy podpořila hospoda Na Struze


Trutnovská policie vyslechla Pallovou loni 17. prosince, z trestného činu ji zatím neobvinila. Vyslechnout chce ještě webmastera, který má stránky penzionu na starost.

Manželé nechápou, proč policie trestní oznámení okamžitě neodložila. Za pravdu jim dávají někteří právníci, podle nichž je dvacetiprocentní sleva pro pravicově smýšlející seniory srovnatelná s benefity pro sparťany či slávisty v prodejnách těchto fotbalových klubů. Typickým příkladem naplnění skutkové podstaty by bylo na internetu nebo jinak zveřejněné oznámení, že v penzionu poskytnou slevu například tomu, kdo „rozbil hubu Cikánovi“.

Pallovy před týdnem podpořila restaurace Na Struze v pražských Strašnicích. „Hasiči a záchranáři mají u nás slevu deset procent. Poslanci, senátoři, ministři a prezident mají přirážku 21 procent,“ píše se křídou na tabuli, která je v podniku vyvěšena.

Pavel Otto, autor je redaktorem deníku E15