indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.12. - 13.12.2003

ARCHIV

Kulturní revoluce ve Francii: bez křížů i půlměsíce

Francouzi se zanedlouho možná budou muset rozloučit se všemi nápadnými symboly své víry. Expertní komise , vedená bývalým ministrem školství, se nějak snaží reagovat na snahu muslimů chodit na veřejných místech zahalení. Muslimům to se vší pravděpodobností neprojde. Ale protože jsme v Evropě, když už nebudou moci muslimové, komise navrhuje, že nebude moci nikdo. Křesťané by nenosili nápadné kříže a Židé jarmulky. Prezident Chirac již naznačil, že záměr komise podpoří.

Bude to historické novum. Křesťanská země zakáže základní symboliku své kultury proto, aby muslimové nemohli křičet. Židé, kteří s tímto sociálním inženýrstvím nemají nic společného, se jaksi svezou s sebou.

Důvody?

Důvodů, proč Francie hodlá sáhnout k této tiché kulturní revoluci, může být několik a žádný z nich nezadává příčinu k optimismu:

1/ Francie se bojí agresivního islámu a ví, že ho není schopna zvládnout. Muslimům mají být zacpána ústa tím, že náboženská symbolika jako taková zmizí úplně.

2/ Francouzi považují vlastní kulturní dědictví za vyčpělou veteš, kterou je možno v tomto experimentu klidně obětovat, protože to vcelku nikoho neurazí, a možná to koneckonců něčemu pomůže.

3/ Ve Francii se prosazuje koncept kulturbolševismu s prozatím lidskou tváří.

4/ Francouzské elity se zbláznily. Nebylo by to poprvé.

Guláš z nevábné skutečnosti

Je vysoce pravděpodobné, že v kotlíku reality bude od každé z uvedených příměsí trochu. Celý koncept však svědčí o naprostém zoufalství státu, který by chtěl být mozkem EU. Toto řešení totiž nemůže uspokojit nikoho:

1/ Pro francouzské muslimy neexistuje nic, co by je mohlo uspokojit, s výjimkou podrobení se jejich představám. Jejich náboženství prožívá sice upadlou, ale dravou a agresivní epochu. V takové situaci žádná víra kompromisy nečiní a žádná omezení nesnáší.

2/ Tento model přístupu k náboženství bude v dohledné době následován po zbytku EU. Vyplývá to z prosté logiky věci: v mediálně orientovaných demokraciích se prosazují především destruktivní koncepty. Vzhledem k tomu, že země jako Polsko, Španělsko či Itálie nejsou nábožensky chladné, jedná se o spolehlivý způsob, jak EU zničit zevnitř.

3/ Tento koncept povede k růstu násilí vůči Západu. Pro muslimy bude tato šílená myšlenka svědectvím jediného: Evropané jsou ochotni se zříci své symboliky a identity. Jsou tedy více dekadentní a nemocní, než Velký Satan či sionisté. Takovou kulturu je třeba sežrat.

Zdeněk Švácha