indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

30.9. -10.11. 2013

Končím spolupráci s MFD a LN

Po výměně šéfredaktorů Mladé fronty dnes a Lidových novin jsem se rozhodl ukončit s oběma deníky spolupráci. Je mi to velmi líto, psal jsem do nich dvacet let. Důvody jsem dal k dispozici četce a médiím (četka funguje spolehlivě jako „informační kanál“, co do ní vrhnete, zmizí a už to nikdy neuvidíte ani vy, ani nikdo jiný), a dávám to k dispozici i zde, čtenářům Událostí. Je to ostatně dobrá zpráva: budu snad teď mít na Události zase víc času. Že se tak stane právě 17. listopadu, jsem sice nijak předem neplánoval (nějak to tak vyšlo), ale docela mne to těší.


Krátce po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny byla provedena výměna šéfredaktorů ve dvou velkých českých denících, v Mladé frontě Dnes a v Lidových novinách. Stalo se to za doprovodu útěšných řečí o dlouho připravovaných krocích a vzájemné shodě.

Přitom od léta vlastní oba listy velkopodnikatel Andrej Babiš, nyní tedy i tiskový magnát a lídr silného parlamentního uskupení, faktický vítěz voleb.

Výměna je pro mne výrazným signálem proměny politických poměrů v ČR, a to proměny výrazně k horšímu. Čeští politici i novináři přitom chtě nechtě spolupracují na vytváření iluze „jako by se nechumelilo“.

Nechci se na tomto tyátru podílet. Proto jsem se rozhodl, že od nynějška nebudu v obou listech publikovat. Vím, že nové vedení z toho hlava bolet nebude, ale nedělám to kvůli nim, dělám to kvůli sobě: něco podobného jsem totiž zažil po ruské invazi v roce 1968 a nemám to na stará kolena zapotřebí.


Bohumil Doležal, publicista

17. listopadu 2013