indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.12. - 6.12.2003

ARCHIV

Ratibor Majzlík odchází

Místopředseda US-DEU a někdejší předseda DEU Ratibor Majzlík dospěl k zásadnímu rozhodnutí: US-DEU musí na svém sjezdu zvolit nové, opravdu pravicové a reformní vedení, které stranu vyvede z krize.

V zásadním stanovisku pana Majzlíka, jak to u velkých politických činů bývá, se pojí zásadovost s pragmatismem. Když se před časem DEU spojila s US, byla předsedovi DEU zaručena po dobu integračního procesu místopředsednická funkce. A protože si političtí mazáci z US dali velký pozor, aby pana Majzlíka zároveň neobdarovali poslaneckým nebo senátorským mandátem, a pan Majzlík tudíž nemohl hradit své místopředsedovské potřeby ze senátorského nebo poslaneckého plastu, obdržel jako jediný z místopředsedů integrované US-DEU stálý plat a služební automobil. Integrační proces se však tímto sjezdem uzavřel a spolu s ním vzalo za své i Majzlíkovo místopředsednictví včetně materiálních požitků.

Před panem Majzlíkem tedy vyvstaly dvě možnosti. Za prvé, podaří se zvolit nové vedení, v němž pochopitelně zasedne i on sám. Bude zachráněna zároveň čest strany, plat i automobil. Pro toto řešení mělo však bohužel pochopení jen patnáct delegátů sjezdu.

Za druhé: protože první plán nevyšel, přichází na řadu scénář v takových případech obvyklý, totiž integrace pravice. Zdá se, že tentokrát ovšem nepůjde o integraci pana Majzlíka s Nadějí nebo Ćeskou pravicí, protože tyto strany by dokázaly uspokojit nanejvýš ideální část jeho nároků. Podle určitých náznaků se dá očekávat, že pan Majzlík chystá rovnou integraci s ODS. Otázka je, podaří-li se mu tam pro jeho plán získat aspoň těch patnáct spravedlivých jako v US-DEU.

Co znamená odchod platformy Majzlík pro US-DEU? Nezapomínejme, že se pohybujeme v oboru mechaniky nekonečně malých politických těles. Ze strany, která ještě existuje, vystupuje strana, která už neexistuje. Ztělesňuje ji pan Majzlík, kterého se US zbaví, jeho plat, který ušetří a automobil, který může poskytnout někomu jinému. Zdá se tedy, že jde spíše o zisk než o ztrátu. Odečtením nuly, jakkoli macaté, od čísla 0,0000001 se ani tak malé číslo o nic nezmenší.

Po případu Majzlík nicméně zbude jakási nepříjemná pachuť. Exmístopředseda, kvapně opouštějící vratkou kocábku strany, nedává dobrý signál jejím příznivcům a voličům. Pro US-DEU i v tomto případě platí: čím kdo zachází, tím taky schází. Kdysi jí stálo za to spolknout bezvýznamnou pidistranu s ambiciózním a náročným předsedou. Přesto, že se všemi silami snažila eliminovat možné nepříjemnosti tohoto procesu, zjevně se jí to nepovedlo. Nepříjemnost je malá: ale u organismu, který je silně oslaben, stačí malé cvrnknutí do nosu, a může se rozjet proces, končící odchodem na věčnost, přesněji řečeno do nebytí.

7. prosince 2003