indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.5. -28.7. 2013

Získá Zeman sociální demokracii?

V úterý bude jednat předsednictvo a poslanecký klub ČSSD o tom, zda poslanci strany poskytnou důvěru Rusnokově vládě. Předseda Sobotka je zjevně pro to, aby se poslanci ČSSD hlasování vůbec nezúčastnili, jeho hlavní protivník a statutární místopředseda strany Hašek chce, aby dali Rusnokovi důvěru. Hašek má, jak se zdá, ve straně větší podporu.

Pokud by se prosadil Sobotkův návrh, znamenalo by to pro Rusnoka (a tedy i pro Zemana) fiasko. Pokud zvítězí Hašek (a Sobotkovi stoupenci se přizpůsobí většinovému stanovisku, což Sobotka předem avizoval), bude to naopak pro Rusnoka (a Zemana) přinejmenším „skorovítězství“, a Sobotka se jako lídr strany prakticky odepíše. Přitom důvody proč vládu nepodpořit, které předem uvedl, jsou důvěryhodné, úctyhodné a dá se na nich stát. Podle něj nejde o Rusnoka, ale o parlamentní demokracii – sociálně demokratická strana je strana demokratická, neusiluje o podíl na moci za každou cenu, a principy parlamentní demokracie mají přednost před zápasem mezi pravicí a levicí.

Pravda, předseda ČSSD se k takto jasnému postoji dopracoval až na poslední chvíli. Nikdo z pravice na to však vstřícně nezareagoval. Právě naopak, v nedělních Otázkách Václava Moravce se předseda TOP09 Schwarzenberg nechal slyšet, že pokud dostane Rusnokova vláda důvěru, přidá se TOP09 k opozici a bude požadovat předčasné volby. To je zcela neuvěřitelné: nejen že poskytl alibi všem, kteří chtějí hlasovat, třeba se skřípajícími zuby, pro Rusnoka. Navíc v okamžiku, kdy Rusnok dostane důvěru, stává se volání po předčasných volbách neudržitelným a směšným: proč? Předčasné volby mají smysl tehdy, když Sněmovna není schopná dát nikomu důvěru, a tady se to přece povedlo! A navíc tím Sněmovna zpětně požehná všechno, co doposud udělal Miloš Zeman pro rozšíření své osobní moci.

Rusnok může ve středu klidně důvěru dostat. Pokud ji nedostane, bude jeho „nevítězství“ asi poměrně těsné, a hlavně – ČSSD bude mít na své straně. Získá to, co chtěl získat. Tedy získá to Miloš Zeman. I když to nebude důvěra Rusnokovi, bude to ČSSD. A stane se tak, je mi líto, i kvůli indolenci „pravice“.

reflex.cz 5. srpna 2013