indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.5. -28.7. 2013

Posily pro Němcovou

Z dnešního hlavního zpravodajství ČT jsem se dozvěděl, že koaliční stojednička má velkou šanci rozrůst se o další čtyři posily. Proberme je po řadě.

Nepochybně nejpočestnější z nich je poslanec za VV Josef Novotný, člověk tak zásadový, že by ho zlí lidé mohli označit za notorického kverulanta. Pokud to platí, tak jen v tom nejlepším slova smyslu. Běda však každému premiérovi, který by byl závislým na jeho hlasu!

Další posilou má být poslanec VV Skokan. Nejprve podpoří Rusnoka, neměl by však mít problém s tím, aby následně podpořil i Němcovou, pokud by ovšem nešlo zároveň o vládu Miroslava Kalouska. To je podpora jako hrom. Jeho postoj je v souladu se stanoviskem jeho strany, které zní: nejprve podpoříme Rusnoka a pak se uvidí.

Z hnízda Věcí veřejných se kdysi vylíhli i další podporovatelé paní Němcové, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí. To je pro paní Němcovou zároveň dobrá i špatná zpráva. Dobrá v tom smyslu, že jde o skutečné mediální hvězdy. Špatná zpráva spočívá v povaze jejich úspěšné medializace. Podpora pana Škárky spočívá, pokud jsem tomu dobře rozuměl, v tom, že se mu šance paní Němcové zdají být větší než ty Rusnokovy, kdežto paní Kočí zase podporu nikoho (a z toho tedy implicite vyplývá, že ani paní Němcové) nevylučuje.

Jen na okraj podotýkám, že další oporou, na které už teď stojednička stojí, je poslanec Doktor, který z ODS a z poslaneckého klubu ODS před časem vystoupil na protest proti jmenování nynějšího úřadujícího předsedy ODS Kuby ministrem.

Nikdy bych nebyl řekl, že je paní Němcová osobou tak dobrodružné povahy, aby se s takto krytými zády (ona jí prakticky i stovka poslanců těsně stačí, vzhledem k tomu, že dr. Rath svým pobytem za mřížemi momentálně nedobrovolně snižuje kvórum, ale toho možná už brzy z vazby pustí) pokoušela vloudit hlavním vchodem do Strakovky. Zato Miloš Zeman by ji proto mohl už z čiré zlomyslnosti opravdu jmenovat.

Nezdá se ovšem, že by se k tomu zrovna chystal. Zatím jí dal lehce potupný úkol, aby přinesla sto jedna podpisů notářsky ověřených. Tím ji tak trochu postavil do situace Marušky z pohádky o dvanácti Měsíčcích. Je pozoruhodné, že právě tady se projevila hrdost paní předsedkyně. Nevím, zda je to na místě: když už je ochotná s takovým seznamem před prezidenta předstoupit, mohla by mu vyhovět i v tomhle, tím by ho ostatně převezla víc, než když si vymýšlí nesmyslné kroky jako to, že se sto jedna stoupenců vlády podepíše přímo před prezidentem.

Z toho všeho je vidět, jak směšnou a nevěrohodnou záležitostí je celá koaliční stojednička. Ke všemu je třeba připočíst, že se úřadující předseda ODS za zády potenciální premiérky zúčastnil jakési porady u prezidenta. V tom v ODS ani v TOP09 (jmenovitě pp. Kubera, Benda a Kalousek) problém nevidí. Zde, jak se zdá, hrdost nefunguje, pan Kuba tam totiž byl ne jako stávající předseda, ale jako bývalý ministr, a prezident je, marná sláva, přece jen prezident.

Paní Němcová by měla zpozornět: dostala právě lehounký, ale výrazný signál. Pokud by ji Zeman jmenoval, bude takovou premiérkou, jako je pan Schwarzenberg předsedou TOP09. Nevím jak kdo, já bych to nebral.

reflex.cz 31. července 2013