indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

24.11. - 29.11.2003

ARCHIV

Střepy na cestu do budoucnosti

Nerad bych byl považován za člověka, jehož rubrika se věnuje výhradně na nadávání EU. Podle mého názoru nastává doba, kdy se bude hrát o osud Západu jako celku. Půjde tedy o mnohem více, než jen o tento Sovětský svaz s lidskou tváří, jehož současné elity jsou (nevědomky) trojským koněm našich společných nepřátel.

Pokud však člověk není profesionálním cynikem, kterému stačí, když myslí a publikuje bláto, nemůže k některým znakům hniloby zůstat lhostejným. Stačilo si jen projít denní tisk za minulý týden, aby budoucnost nabrala temnější tóny. EU bohužel stále figuruje v nejhorších souvislostech.

Je důvod se bát, a když už nelze dělat více, musí se alespoň psát do Událostí. Výňatky jsou z Hospodářských novin a jejich internetového serveru:

Začínající tlumočník si v unii přijde zhruba na 4100 eur, sekretářka na 2322 eura. "Unie navíc poskytuje četná privilegia. Pokud něco vyloženě nezkazíte, můžete po kariérním a platovém žebříčku jen stoupat," říká šéf poslaneckého výboru pro evropskou integraci Pavel Svoboda (US-DEU).

Komentář: Začínající tlumočník, který nic vyloženě nezkazí si vydělá 130 000 Kč měsíčně, začínající sekretářka 73 000 Kč. Po platovém žebříčku budou jen stoupat. A to budou tlumočníci patřit v EU mezi nejuštvanější pracovníky. Poslanec Pavel Svoboda, pokud bratři ve svých ambicích uspějí, bude měsíčně pobírat čtvrt milionu. Záplava těchto mravenečků bude pravděpodobně hrazena z šikanování mimoevropských výrobců, norem na buřty a gentlemanských dohod s Al-Kajdou.

Causa dlouhodobé porušování rozpočtových pravidel ze strany Německa a Francie versus nepříliš razantní reakce Evropské komise: "Jelikož na podzim příštího roku bude zvolena nová Evropská komise, je málo pravděpodobný tvrdý střet současné Komise s velkými členskými státy".

Přeloženo: Zákon se v EU bude dodržovat pouze tehdy, bude-li hříšný stát dostatečně malý a volby budou dostatečně daleko. Princip, jímž je moc v EU prakticky vykonávána, je nejasný. Jsou-li pravidla EU takto zašmodrchaná: kolik podobných caus, ovšem méně zřetelných, bude pošlapávat národní zájem slabších členů EU v budoucnosti? Zejména v situaci, kdy řada nových poslanců Evropského parlamentu bude pocházet z chudých poměrů, a tudíž budou snadno slyšet na "poskytování četných privilegií"?

Podle Evropské sociální charty by měla být nejnižší mzda zhruba polovinou průměrného platu.

Komentář: Výši mezd nemohou udávat žádné Charty. Rozumná mzdová politika se odvíjí od reálné ekonomické situace na místním trhu. Výše mezd podléhá vlivům, které nikdo není schopen účinně naplánovat. Zkoušela to již komunistická RVHP se známými důsledky. V populačně upadající Evropě přináší nekončící lpění na sociálním blahobytu děsivou budoucnost pro naši a další (početně chabé) generace.

Jedním z velkých problémů EU je naprostý nedostatek manažerů v jejích řídících funkcích. Lidé jako Fischer, Solana, Prodi či Verheugen jsou pouzí byrokraté či celoživotní političtí aktivisté. V diplomacii (včetně české) se pohybují výhradně absolventi teoretické ekonomie, práv, filosofie či jazykových škol. Nikdo z těch, kteří kolos EU řídí a budou řídit, nikdy neživil nikoho mimo úzkou rodinu. Nemají žádnou zkušenost s praktickým vyděláváním peněz. Jako celoživotní zaměstnanci netuší, jak kapitál vzniká. Dovedou ho pouze zdanit. Tito lidé náročný experiment, který EU představuje, nemohou zvládnout. I z tohoto důvodu je tento umělý konstrukt odsouzen k dlouhé, bolestivé smrti.

Zdeněk Švácha