indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.2. - 10.4 2013

Debata Událostí

Našinec nebo cizinec?„Jeli jsme šest set kilometrů, abychom se jich zbavili, a máme je tu zase,“ utrousil místo pozdravu nařvaný Pražák, jehož v Alpském hotýlku posadili s rodinkou k vedlejšímu stolu.

Bylo nám smutno při pohledu na Němce a Holanďany, zjevně se radující z toho, že si mohou při večeři popovídat s krajany. Během našich cest jsme si museli zvyknout na to, že v cizině se k nám z česky mluvících kolemjdoucích vřele hlásí jenom emigranti, žijící dlouhá desetiletí v západní Evropě. Komunistický režim nám vštípil vzájemnou nevraživost, jíž jsme se, bohužel, dosud nezbavili.

Při našem posledním lyžařském pobytu v Rakousku jsme vídali v hotelu usměvavý mladý český pár, jenž nás vždy mile pozdravil. Zaradovali jsme se, že se konečně blýská na lepší časy, a že nová generace, nezatížená neblahým dědictvím života v totalitě, vyměnila zapšklou zamračenost rodičů za úsměv a přátelskost. Naše radost však vzala za své, když jsme je na konci pobytu viděli nastupovat do auta s cizí značkou. „ Žijeme trvale v Belgii,“ dostalo se nám vysvětlení.

Nepříliš povzbudivou, avšak rozhodně nikoliv nahodilou zkušenost lze zobecnit: Češi nesnášejí Čechy. Pokud hodně cestují, či žijí v zahraničí, jsou schopni si osvojit slušné vystupování a optimističtější náhled na společnost. Český Honza by měl vyrazit do světa, resp. Svět by měl přijít k němu na pec. Naší nadějí je hlubší integrace EÚ s přechodem k federalizaci s postupým zánikem národních států. Třebaže nastupující prezident a předpokládaná příští vláda se deklarují jako eurooptimistické, je zlověstné, že ČR dosud není v eurozóně. U vlády ČSSD si lze stěží představit přemrštěnou snahu snižovat schodek státního rozpočtu tak, abychom byli schopni splnit Maastrichská kritéria, a tudíž nám hrozí, že zůstaneme vně integračního procesu.

Otakar Válek

 

Vážený pane Doležale,
přečetl jsem si Vaše Poznámky k politické situaci. V jejich závěru vyzýváte k "obraně demokratických základů" našeho státu", když před tím správně analyzujete, že není moc čím se bránit. ODS, kterou tak nějak mezi řádky považujete za jedinou správnou a reálnou platformu, je zatím stále ještě nepoučitelná, alternativu v TOP09 nevidíte (může být), ostatní pokusy jsou marginální, souhlasím.

V dobách VK ve vedení ODS, kdy se začaly objevovat první příznaky a trendy dnešního rozkladu ODS, reagoval VK v podstatě tím, že svými postoji říkal dovnitř strany - OK hoši, nic se neděje, můžete dál dělat politiku jak ji děláte. I stalo se a děje se dodnes. První, druhý, třetí, n- tý volební výprask, vznik prvé, druhé alternativy k ODS, další volební výprask, pokles preferencí ODS až za TOP09 a za KSČM. Co na to ODS ? Musíme lépe komunikovat - a šup Pospíšila zpět do Plzně a tři kluky- rebely na zasloužilé posty, vše na očích veřejnosti. Privatizovaná původní ODS stále těží ze zbytku moci a posledních mocenských pozic, až do jejich úplného vyčerpání a zničení. A k tomu ještě amnestii pro ty privatizátory moci, kteří byli méně šikovní nebo měli trochu smůly, že si jich policie všimla. Proč se tak děje ? Protože to je stále ještě výhodné pro pár lidí, ale již dávno ne pro řekněme "pravicové" voliče, kteří se toho mocenského masakru neúčastní.

Nyní tedy k tomu jak bránit demokratické základy tohoto státu. Bránit demokratické základy proti nastupujicímu Zemanovi a jeho již zřetelným osobním ambicím a svéráznému sebestřednému populistickému pojetí politiky a ekonomiky tím, že budeme tolerantně svorni kolem té zapáchající žumpy, která právě nástup takové garnitury pod vedením ČSSD a jejich politické reprezentace umožnila ? No nevím, zdá se, že přívrženců této obrany ubývá a není se čemu divit. Měl bych jiný recept,byť uznávám trošku masochistický. Dokud se ODS nevzpamatuje (avšak to její procitnutí vidím až jejím skonem ) nezbývá než přiložit ruku k dílu, tak aby všechny hodnoty, které měla původně představovat ODS, dostaly ještě v dalších volbách, abych tak řekl vhodným příměrem, pěkně do držky. Čím dříve a čím více, tím lépe - a tím nejlépe obráníme demokratické základy našeho státu. Jsou to taková silnější antibiotika, která také mají v akutním stavu devastující účinky proto, aby se nakonec celý organizmus vzpamatoval.

S pozdravem a přáním společného brzkého uzdravení
Luděk Zdražil, Opava

Vážený pane Zdražile, děkuji za příspěvek do debaty. Mám k němu dvě poznámky, které povasžujki za zásadní. Za prvé, to, že jsou dnešní politické strany včetně ODS v rozkladu, ještě neznamená, že Česká republika je zapáchající žumpa. To, o co by mělo jít, je pozitivní politický program, který vyjde z těch velmi zásadních a politických změn, které se u nás po listopadu 1989 uskutečnily. Ty jsou zásadní a díky nim je krajně nespravedlivé mluvit o naší zemi jako o páchnoucí žumpě. Připadá mi to jako trochu zpovykané pohrdání, které vychází z představy, že nás naše země není hodna. Podobné uvažování je mi velmi proti mysli. Taky vůbec nemohu souhlasit s tím, že bychom měli přiložit ruku k dílu, tak aby všechny hodnoty, které měla původně představovat ODS, dostaly ještě v dalších volbách, abych tak řekl vhodným příměrem, pěkně do držky. Myslím, že je třeba průběžně, ještě před volbami, přikládat ruku k dílu, aby špatné hodnoty, které představovala třeba ODS a případně i někdo jiný, byly nahrazeny lepšími, našimi. A to každý podle své představy a hlavně bychom o tom měli spolu hovořit, aby se ty naše, lepší představy nějak formovaly, ovlivňovaly a případně i sjednocovaly. Nezlobte se prosím, že se k vašemu textu vyjadřuji kriticky, nechci nijak zpochybňovat váš dobrý úmysl, ale myslím, že tohle má být mj. právě smyslem debaty. Takže ještě jednou děkuji a zdravím. Doležal

 

pane doktore, …jen jsem trochu více optimisticky naladěný než vy k straně TOP 09 že ODS je po smrti, je jasné již dlouho... není třeba to rozebírat, v mém okolí ti co dříve byli voliči ODS už nejsou, ani jeden polovina jde na stranu topky a část k lidovcům, zbývajících 25 -30 % není rozhodnuto, koho by dnes volilo.

zdraví Vás
František Stanzl

 

Nejprve je třeba říci, že s předloženým textem souhlasím a pokládám jej za zásadní. Veřejná diskuse se neděje, což je výtka, kterou bych směřovala především k demokratickým politickým stranám, zástupcům tzv. občanské společnosti, veřejnoprávním médiím, ale i k historikům, filosofům, sociologům, politologům, publicistům a komentátorům hlavních celoplošných listů. Na poplach nikdo nebije, z části možná i proto, že by byl – to nejen některými politiky - ukřičen. Z internetových diskusí laické veřejnosti je patrné, že těch občanů, kterým by vyhovovala systémová změna ve společnosti, podstatně přibylo a nepřehlédnutelně nad demokraty převažují, opakovaně se objevuje aplaus novému prezidentovi za útok na novináře a dokonce i volání po zavedení cenzury.

Ad I., SPOZ : Zemanova servisní organizace : Kolem SPOZ se rodí stále více nejasností. Protikorupční policie spolu se státním zastupitelstvím začaly zkoumat, jaké peníze stojí za vznikem strany Miloše Zemana SPOZ a z čeho byla financována kampaň v roce 2010. Podnětem k šetření se staly informace obsažené v dopise, jenž odešel v listopadu 2010 z emailové adresy plk. Zdeňka Zbytka, jednoho ze zakladatelů strany. Dopis byl před dvěma lety adresován jednomu z regionálních činovníků SPOZ. Vyplývá z něj rozhořčení nad tím, že 30 milionů korun dali straně sponzoři ODS, aby založením Zemanovy levicové strany oslabili ČSSD a odvděčili se Šloufovi za „dva přeběhlíky po roce 2006“. Myšleni jsou poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří svého času opustili řady sociální demokracie a hlasováním s ODS umožnili existenci druhého kabinetu Mirka Topolánka. Mirek Topolánek na jaře roku 2010 v debatě se členy Americké obchodní komory uvedl, že SPOZ ve skutečnosti vznikla jako projekt k oslabení sociální demokracie. Jeho slova tehdy zaznamenaly Lidové noviny (pramen : idnes.cz, aktualne.cz, Respekt).

Pozornost si zalouží i dosavadní porvní muž SPOZ Vratislav Mynář, hlavní postava úspěšné volební kampaně nově zvoleného prezidenta a budou vedoucí KPR (sic !), který se v minulých letech zapojil do vymahačského byznysu pražského Dopravního podniku. Deník Insider zjistil a publikoval fakta prokazující, že Mynář byl držitelem akcií firmy Credit Managament, která pokuty dopravního podniku vymáhá. A nejen to – poslední čtyři roky ve stejné sféře pracuje take pro polostátní energetický gigant ČEZ (aktualne.cz, 20. 2. 2013). Hodným pozornosti, to kromě Miroslava Šloufa, je i další muž SPOZ, Martin Nejedlý, jehož firma Lukoil Aviation Czech získala od Topolánkovy vlády zakázku na dodávky pro ČSA na pražském letišti.

Zde půjde o to, jak budou moci v příštích měsících – v souladu se zákonem – dále pracovat, to bez politických zásahů, orgány činné v trestním řízení (a ovšem také Bezpečnostní informační služba).

Pokud jde skutečně o projekt, jemuž napomáhala Topolánkova ODS ve snaze oslabit ČSSD (podobně se měla podílet pražská ODS na projektu VV), lze již dnes konstatovat, že pokud se něco v této souvislosti povedlo, tak oslabit demokratické struktury země.

Ad II., volební preference : Volební model CVVM publikovaný dne 21. 2. 2013 přisoudil ČSSD 41% volebního zisku, KSČM 17%, TOP09 17%, ODS 12%, KDU-ČSL 3,5%, SPOZ 3,5%, SZ 1,5%.

STEM publikoval dne 20. 2. 2013 následující data : ČSSD 28,2 %, TOP 09 14,2 %,

ODS 11,6 %, KSČM 11,3 %, SPOZ 5,2 %, KDU-ČSL 4%, SZ 2,5%.

Ještě jiná čísla uvádí pozdější průzkum PPM Factum v šetření zveřejněném dne 5. 3. 2013. V něm získala ČSSD 25,9%, TOP09 16,5%, KSČM 13,6%, ODS 13,3%, KDU-ČSL 7,8%, SPOZ 7,5% (možná většina ČSSD + SPOZ + KSČM 113 křesel, ČSSD + TOP 09 106 křesel, TOP 09 + ODS + KDU-ČSL + SPOZ 103 křesel, ČSSD + ODS + KDU-ČSL 113 křesel, ČSSD + ODS + SPOZ 114 křesel).

SPOZ se tedy v současné době pohybuje na hranici nebo možná již za hranicí 5%, odčerpává hlasy jak ČSSD, tak KSČM. STEM rovněž ve výše uvedeném průzkumu konstatoval, že v dlouhodobém pohledu se u KSČM ukazuje povlovný pokles přízně a ČSSD spolu s komunisty nedosahují na ústavní většinu.

Ad III. : Ano, souhlas beze zbytku.

Ad IV. : Není zřejmé, v jakém poměru jsou v ČSSD křídlo emancipační a křídlo zemanovské, resp. jak jsou rozloženy síly, jasněji bude za týden po sjezdu strany. Pokud se např. mezi místopředsedy znovu objeví Zdeněk Škromach a Marie Benešová, zatímco neuspěje Jiří Dienstbier, prognóza budoucnosti strany i její snaha stát na straně demokratických hodnot, na nichž je republika založena, půjdou takříkajíc vepsí. Petr Nečas sice na podzim ustál svou pozici na kongresu ODS, ta je však i nadále ohrožena. Národně socialistické uskupení se má čile k světu, je stále hlasitější a začínají se ozývat hlasy volající po návratu Václava Klause.

Pozice obou předsedů je vachrlatá a je příznačné, že ani jeden z nich (a nikdo z vedení jejich stran) se například nevyjádřil k inauguračnímu projevu nového prezidenta a útoku na naše stále ještě (snad) svobodná média (slovo “snad” není náhodné, začínají se objevovat pokusy o autocenzuru /Čro/ a servilní chování ředitele ČT vůči Miloši Zemanovi nevěští pro budoucnost nic dobrého).

Podpora emancipaci našich dvou největších demokratických politických stran a důležitost odpoutání se od jejich stále autoritativnějších otců - zakladatelů jsou nicméně naprosto zásadní. O podpoře lze nicméně uvažovat pouze za podmínky, že půjdou svou vlastní cestou a nenechají se znovu ovládnout a znevolnit. Současně je potřeba podporovat všechny ostatní demokratické strany, u nichž lze mít jistotu, že jejich základy jsou zdravé a že jejich vedoucí představitelé vůči omezování demokracie nebudou přihlížet se svěšenýma rukama (chci věřit, že takovými stranami jsou jak TOP09, tak i KDU-ČSL a SZ).

Ad V. : Souhlas, zde by měli společné síly k obraně hodnot, na nichž byl náš stát založen, napnout jak demokraté na levici, tak i na pravici. Bude to ale těžké, velmi těžké. Přesto věřím, že takoví lidé existují, že jich není málo a také že volební výsledky nebudou úplně odpovídat dnešním volebním preferencím, protože lidé se budou snažit politické váhy vyvažovat. Poslední ukázkou takového postupu byly podzimní senátní volby, v nichž voliči jednoznačně rozhodli, že komunisty do Senátu nepustí…

Sylva Šauerová

jen malá poznámka na okraj, můj text vznikl začátkem února a měl jsem kl dispozici jen průzkumy za leden a předcházející měsíce. Doležal.