indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. - 16.2 2013

Jan Fischer svým závazkům dostojí!

Jan Fischer má za sebou pozoruhodné vyvrcholení své politické kariéry. Do prezidentské kampaně vstoupil jako kandidát nezávislý, nezaujatý a po všech stránkách neutrální. Jeho úsilím bylo stát se přijatelným pro co nejvíce lidí a zpočátku se mu to dařilo. Měl ostatně za sebou v tomto směru výraznou a úspěšnou politickou minulost: rok dělal úřednického premiéra, aniž by narazil u tak velmi rozdílných a přitom výbojných typů, jakými byli Paroubek, Topolánek a Klaus. Zároveň si (možná právě tím) získal velkou přízeň veřejnosti. Už jen tímto slalomářským výkonem si bezpochyby zaslouží označení Šárka Záhrobská české politiky.

Prezidentská kampaň ovšem, jak se dnes říká, „byla nejen o tom“, kdo je dostatečně konsensuální, „ale i o tom“, kdo se hodí na Otce národa. Toho využili příznivci pankáče Karla, a za zády svého guru účinně oholili zručného slalomáře o polovinu preferencí poukazem na jeho členství v normalizační KSČ. Miloš Zeman jim z pozadí polohlasně sekundoval. Sám pankáč Karel je v tom ovšem nevinně (podobně, jako kdysi jiný významný český aristokrat, Boleslav II., ve vyvraždění Slavníkovců). Fischer však nezatrpkl. Před prvním kolem dával najevo sympatie Schwarzenbergovi. Vysvětlil to pak přesvědčivě. Vedly ho k tomu zcela pragmatické ohledy: nechtěl si rozzlobit Schwarzenbergovy voliče, věděl totiž, že ve druhém kole bude potřebovat i jejich hlasy. Do druhého kola se bohužel nedostal, a tak se před jeho započetím mohl, pokud jde o podporu, zachovat už zcela zásadově. Což taky učinil a podpořil Zemana.

Pan Fischer sice během kampaně spoustu lidí, kteří mu důvěřovali, ztratil, ale jednoho ne, totiž sebe sama. Projevilo se to i na výdajích na propagaci.

Hned po Zemanově vítězství mu pan Fischer pogratuloval, a nyní se oba braši sešli v Zemanově provizorní rezidenci. Šlo, jak pan Fischer uvedl pro dnešní Právo, o čistě přátelskou schůzku. Zavzpomínali si na právě skončené volební klání. Jak to mezi starými známými chodí, stranou nezůstaly ani „témata společenská“ a v tom rámci i česká politika. Nějaká nabídka na další Fischerovo působení přirozeně nepadla, „o nabídkách to nebylo“.

Nyní pan Fischer odjíždí na dovolenou, kde chce přemýšlet právě o své budoucnosti. Uvažuje o variantách sahajících od byznysu přes státní správu po veřejných sektor. Doufejme, že po rozhovoru s budoucím prezidentem bude to uvažování o něco méně mučivé.

A ještě jedna dobrá zpráva, kterou pan Fischer sdělil novinářům po schůzce se Zemanem: v novinách se spekulovalo, že původně uvažoval o spolupráci s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO 2011, a o také tom, že by mu dobročinný miliardář mohl pomoci s úhradou osmi milionů Kč, které dluží za prezidentskou kampaň. Nyní ovšem jakoukoli spolupráci s panem Babišem rezolutně vyloučil. Určitě bude schopný svým závazkům dostát.

reflex.cz 19. února 2013