indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. - 21.1 2013

Třetí do mariáše: Robert Fico

Do české prezidentské kampaně se na poslední chvíli zapojil i jeden host ze sousedství. Je ze země, kterou naši prezidenti ze zásadních důvodů považují za nutné navštívit jako první, a i proto (nejen proto) mohl očekávat, že jeho vklad bude přijat pozorně a vstřícně, tedy pozorně a vstřícně od těch, které se ve volebním klání o prezidentskou funkci rozhodl podpořit.

Řeč je o slovenském ministerském předsedovi Robertu Ficovi. Pan Fico poskytl rozhovor včerejšímu Právu. V něm nejdřív z pozice politického komentátora zhodnotil průběh volební kampaně v ČR. Hovořil o „mediální názorové jednostrannosti“, která „nemůže nikomu prospět“. Jako politický komentátor našeho politického dění vystupuje často s oblibou i prezident Klaus, prezident Klaus je však prezident ČR a i on by si to měl odpustit.

Pak se ovšem pan Fico vyjádřil i ke středobodu naší volební kampaně, totiž k Benešovým dekretům. Tady už opouští pozici komentátora a mluví za „my“. „Přiznám se, že toto nás znepokojuje, protože dekrety jsou součástí právního pořádku jak Slovenské republiky, tak i České republiky. Podle vlády Slovenské republiky jsou dekrety nezměnitelné a nezrušitelné, protože jsou reakcí nas výsledky druhé světové války … a proto nás vyjádření úřadujícího ministra zahraničí ČR mimořádně zaskočila. My to vnímáme jako destabilizující prvek.“ Navíc jde o „téma, které vážně zasahuje do národněstátních zájmů Slovenska.“

K tomu je třeba říci: pan Schwarzenberg nemluvil o tom, že dekrety je třeba zrušit. V televizní debatě na ČT minulý čtvrtek vyjádřil jen názor, že už byly via facti zrušeny přijetím Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod v roce 1993. Byl upozorněn na to, že jak konstatoval ústavní soud v r. 1995, jsou dekrety stále součástí českého právního řádu, a svůj výrok pak veřejně opravil.

I kdyby tak ovšem nebyl učinil, je třeba se vrátit k tomu, co v televizní debatě řekl: prohlásil, že dekrety byly zrušeny ex nunc (od nynějška, tj. ke dni přijetí Ústavy a Listiny) a ne ex tunc (od samého počátku – jako byla např. od samého počátku za neplatnou prohlášena Mnichovská dohoda). To znamená, že právní akty, které byly na jejich základě uskutečněny, zůstávají v platnosti. Neslyšel jsem nikdy nikoho příčetného na české straně, kdy by chtěl dekrety zrušit od samého začátku, protože to prostě nejde. není to nic jiného, nerž co se říká v usnesení Poslanecké sněmovny PČR z 24. dubna 2002 a v usnesení NR SR z 20. září 2007, které je v podstatě kopíruje: právní a majetkové vztahy, které na základě dekretů vznikly, jsou neměnné.

Takže pan Fico zkrátka jen cítil potřebu usednout s panem Zemanem a panem Klausem za stůl k partii, jejímž cílem je vyhlídkově politická perestrojka v České republice. Mnoho štěstí, braši.

reflex.cz 25. ledna 2013