indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.1. - 13.1 2013

Po prvním kole má demokracie šanci

Souhlasíte s názorem Václava Klause, že první kolo voleb bylo největším debaklem pravice v postkomunistické historii České republiky a prohrou ODS?


Ten názor je úplně nesmyslný. U nás už delší dobu nejde o to, zda zvítězí pravice nad levicí, ale zda zvítězí demokracie nad sklony k autokracii. Po prvním kole má demokracie šanci.


Čím si vysvětlujete nízký zisk Přemysla Sobotky?


ODS volby velmi podcenila. Zřejmě to souvisí s tím, že se nedokázala vyrovnat s dědictvím svého prvního předsedy (podobně, jako se ČSSD nedokázala vyrobvnat s dědictvím Miloše Zemana). nemohu si odpustit poznámku: Kdyby byla kandidovala paní Němcová, nejspíš by neměla šnaci vyhrát, ale určitě by dosáhla výsledku přinejmenším srovnatelného s paní Roithovou a její strana by dnes byla v lepší situaci. Je mi líto, ale to je problém taky, ne-li hlavně, paní Němcové. Nepožádal ji někdo náhodou, aby raději nekandidovala?


Překvapilo vás čtvrté místo Jiřího Dienstbiera?


Pan Dienstbier dosáhl velmi pěkného výsledku. Svědčí to mj. i o tom, že v ČSSD jsou i lidé, kterým její expředseda Zeman nejde pod fousy. Jeho tvrzení, že Zeman je pravicový politik, je ovšem nesmyslné. Zeman nevykazuje deficit levicovosti, ale deficit elementární politické kultury. Je smutné, ale příznačné, že v ČSSD to takhle nevidí. V tom jsou stejní jako Klaus.


Co způsobilo tak těsný rozdíl mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem?


Na první pohled by se mohlo zdát, že největší roli sehrála kampaň Schwarzenbergových stoupenců proti Fischerovi coby normalizačnímu komunistovi a protesty proti amnestii prezidenta Klause. Podstastně důležitější bylo ale to, že se pan Fischer v poslední fázi prezidentské debaty prokázal jako nevýrazný a nedůvěryhodný politik a spousta lidí u nás pochopila, že ho volit není dost dobře možné, ale že to vůbec neznamená, že by měli podporovat nebo i jen mlčky trpět Miloše Zemana. Je to od voličů projev politické kulturnosti.


Bude druhé kolo soubojem pravice a levice?


Ani náhodou: lidé budou posuzovat, daleko základnější a jednodušší věc: kdo z obou kandidátů je větší demokrat a důvěryhodnbější politik. Nemohu si odpustit zlomyslnou poznámku, že to rozhodování nebude zase až tak těžké.


Jaké hlasy může posbírat Zeman a jaké Schwarzenberg?


Zeman jistě nepřijde o svou dosavadní podporu a získá určitou, nejspíš větší část těch, co volili Dienstbiera. Schwarzenberg zcela jistě posbírá hlasy pro pana Sobotku, paní Roithovou a asi většinu hlasů pro paní Fischerovou a pana Franze. Rozhodující bude, co se stane s hlasy pro pana Fischera. Dokáže pan Schwarzenberg ty voliče oslovit? O to jde před druhým kolem.

Otázky kladl Pavel Otto