indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

10.11. - 15.11.2003

ARCHIV

Na vzestupu

Podle výzkumu společnosti TNS Factum mají komunisté o čtyři procenta více příznivců, než sociální demokraté. Nejvíce voličů by získala ODS.

Není na tom nic překvapivého. Vládní koalice se zmítá v bouři vnitřních rozporů. Sociální demokracie se marně pokouší zvládnout zdravotnického Otesánka reprezentovaného zpupným doktorem Rathem, který se v některých momentech zdá mít více vlivu, než ministerský předseda. Hrozná představa. Socialisté dále zápasí se svým dítětem, sociálním státem, na všech frontách. Dělají málo pro levici a moc pro pravici, což je v očích jejich voličů ničí.

Na socialistech společně s Unií svobody (čest její památce) ulpěl také jakýsi zápach z našeho nadšeného vstupování do EU. Bombastické žvanění, které vláda předvedla, bylo ihned po referendu vystřídáno nápadnou střízlivostí. Od toho dne se voliči dozvídají, co všechno nedostaneme a za co budeme sankcionováni. V očích hrdinů, kteří ještě podnikají, znamená EU výhradně růst nákladů, odvodů a daní. Zájemcům o autonomní zahraniční politiku neuniká, že začínáme „válčit“ se Spojenými státy, což pro ČR bude mít zničující důsledky.

ODS a komunisté se s tím vypořádávají po svém. Vedou ostře nacionalistickou rétoriku a zjevně se řídí heslem „čím hůře tím lépe“. Projevuje se to zejména podkopáváním té hrstky smysluplných zákonů, které se vláda odváží předložit parlamentu.

Do této mizérie vstupují média s takovými kousky, jako je reality show o tom, zda poslanci vystačí s minimálním platem, či zda jsou termiti či nikoliv. Je to ubohé a informačně třetiřadé.

Jsou chvíle, kdy se člověk zamyslí nad zlověstným pokřikem arabských radikálů o západní dekadenci. Asi mají trochu pravdu. Dekadence vypadá tak, jako Česko těchto dnů.

Zdeněk Švácha