indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.9. - 25.11 2012

Zajímavá revoluční inovace

Všeobecné, spontánní lidové hnutí s pracovním a zcela neoficiálním názvem „Všechno rozmlátit“ nabývá u nás teď, jak se zdá, nabývá na síle. V rámci sbírání bodíků popularity se tak či onak solidarizují dokonce i hvězdy pop-music. Např. Tomáš Klus v rozhovoru pro Právo prohlásil: „Vyzývám lidi, aby s tím, co se u nás děje, něco udělali a začali tak činit hned. Jestli chceme začít revoluci, tak nejdřív v srdci a pak v hlavě.“ (Jistě, v každé správné revoluci přijdou kandelábry na řadu vždycky až nakonec). Na jednu stranu je to hezké, dovedete si představit, že by se za časů Gustáva Husáka nějaký zlatý slavík tak ohnivě zastal např. Charty 77? Na druhé straně z toho jde tak trochu strach.

Do revoluční vlny docela pěkně zapadá i to, co shodou okolností v témže listě napsal Alexandr Mitrofanov: „Dovolím si … vpravdě kacířskou otázku: jak to, že se zároveň s demonstracemi proti komunistům nepořádají protesty proti církevním restitucím? Komunisté v minulosti a církev katolická v minulosti jsou organizace, které by si mohly podat ruce, jde-li o nedemokratičnost, autoritářství a zločiny, které mají na svědomí.“

No a to je slovo do pranice. Demonstrace proti vládě, politikům a dalším „gaunerům“ je třeba ještě výslovně doplnit o demonstrace proti katolíkům. Proč ne, vždyť nejsou o nic lepší než komunisté. A je tedy nejspíš třeba je přenést z náměstí, kde dosud za shovívavé podpory ČSSD, KSČM a ČMKOS (všimněte si, jak jsem v té formulaci opatrný) probíhaly, i do kostelů. Nebude to těžké, zatímco na ulici je třeba aspoň deseti až pětadvaceti tisíc lidí, aby si jich někdo všiml, na zvládnutí kostela stačí stovka dobře vycvičených jedinců. Přítomní náboženští tmáři jsou většinou staršího věku, nebudou se moc bránit, zato zvědaví turisté si akci budou moci fotografovat. A představa doc.ing. Ilony Švihlíkové, jak křepčí na oltáři a pěje „Bohorodičko, vyžeň Nečase, Klause a Duku“, je prostě úchvatná. Navíc na rozdíl od Ruska to u nás není trestné. Komunisti (nebo přesněji řečeno bolševici, aby se pan Mitrofanov neurazil) se myslím na nic podobného nezmohli. Srovnatelná akce u nás proběhla naposledy v době rozpuku třicetileté války, kdy kazatelé z doprovodu krále Friedricha Falckého důkladně vybílili Svatovítskou katedrálu.

A u katolíků to jistě nezůstane, na řadu pak přijdou jako ostatně i v minulosti i další tmáři, k nimž se hlásí i autor těchto řádků.

Zbabělci a škarohlídi by snad mohli vyzývat k obezřetnosti: co tomu řekne Evropa, co tomu řekne Evropská unie? Inu, co by řekla! Po svém zvyku vyzve obě strany k umírněnosti.

reflex.cz 27. listopadu 2012