indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.9. - 27.10. 2012

Chmurná vize příštích dní

Premiér Nečas se rozhodl na první pohled docela racionálně: nemá v současné chvíli dost sil, aby v PS prosadil konsolidační balíček a získal tak důvěru, která je spojena s jeho schválením. Chce tedy posílit svou pozici uvnitř strany a utužit stranickou jednotu na víkendovém kongresu ODS. K tomu je zapotřebí, aby tam přišel jako předseda vlády v úřadě, a ne předseda vlády v demisi. Proto ODS navrhla, aby schůze PS pokračovala a o balíčku se rozhodlo až příští týden,. Koaliční poslanci i „rebelové“ návrh podpořili.

Co se ale vůbec může stát na kongresu ODS? Petr Nečas bude s velkou pravděpodobností opět zvolen. To, že by volba nemusela proběhnout úplně hladce, není sice vyloučeno, ale není to moc pravděpodobné, protože to ani není zapotřebí.

V současném grémiu jsou první místopředsedkyně Němcová, místopředsedové Drobil, Blažek, Vondra a Pospíšil, dále předsedové poslaneckých klubů a první místopředseda Senátu Sobotka. Drobil přijal odpovědnosti za předvolební kampaň a nekandiduje, Vondra je poloviční politická mrtvola a jeho pozice zejména po ostudě v senátních volbách je otřesená. Na oba se Nečas mohl spolehnout. Pospíšila si znepřátelil vyhazovem z ministerského postu. Dosavadní předseda senátního klubu Richard Svoboda propadl v senátních volbách, nahradil ho veleúspěšný senátor Kubera, jednoznačný klausovec. Na pozici místopředsedy, a to prvního, se dere Martin Kuba, který jde zcela zjevně Nečasovi po krku. Je pravděpodobné, že vystrnadí paní Němcovou. Místopředseda Blažek ho rád podpoří. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se v lepším případě přidá k silnějšímu. Nečas může z těch, co asi v grémiu zůstanou, jakž takž počítat s Němcovou, Sobotkou a snad i Zahradilem.

Pokud by to dopadlo takhle, může být Nečasovo vítězství vítězstvím Pyrrhovým. Na kongres sice přijde jako premiér skutečný, nikoli premiér v demisi. Do PS se příští týden vrátí ovšem ne jako skutečný předseda ODS, nýbrž jako předseda loutkový.

Hlasovat se bude o balíčku okleštěném, do něhož rebelové ve spolupráci s opozicí prosadí svůj hlavní pozměňovací návrh. Dají pak totálně rozklížená ODS spolu s otrávenými koaličními partnery své potupně poražené vládě důvěru? Pokud ano, popřou základní kámen své reformy, na němž teď visí důchodová reforma i církevní restituce. pokud ne, dají si sami stopku.

A nakonec malá zlomyslná poznámka. Pan prezident bude během kongresu ODS mimo republiku. Hlavní vadou na kráse tzv. sarajevského atentátu z podzimu 1997 bylo, že jeho terč, obrazně řečeno dejme tomu Caesar (tehdejší premiér Václav Klaus) byl během jeho spáchání zrovna v zahraničí. Teď bude zase pro změnu v zahraničí zase Brutus (shodou okolností opět Václav Klaus, nyní prezident ČR).

reflex.cz 31. října 2012