indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.9. - 30.9. 2012

Kdy bych volil Fischera

Před časem mne požádala paní Jana Klímová z MfD o názor na kandidaturu Jana Fischera. V MfD z toho, co jsem jí řekl, použili jen malou část, zopakuji zde proto z jakéhosi alibismu všechno, co jsem ji tehdy řekl (je to malounko, ale jen malounko dotažené):

Pan Fischer je nepochybně schopný politický administrátor, v tom smyslu má předpoklady pro to, aby funkci zvládl.

Mám problém pouze s jeho členstvím v KSČ. Pan Fischer se za ně omluvil, beru to v úvahu, nejsem žádný „morální absolutista“ (rozuměj fanatik) a považoval bych to za dostatečné s jedinou výjimkou, a to je kandidatura na funkci prezidentra republiky.

A to ne pro vznešenost této funkce, ale z pragmatických důvodů a vzhledem k současné situaci.

Pan Fischer, pokud bude zvolen, bude mít za krkem dva zombies: Václava Klause a Miloše Zemana, kteří si oba, jak to vypadá, zachovají značný politický vliv. Klaus k němu bude přistupovat tak, že překazil jeho plány, Zeman s tím, že sedí na místě, jež mělo být jeho.

Vyrovnat se s tímto dvojitým tlakem bude krajně náročné. Bude to chtít velkou pevnost, zásadovost a vytrvalost. U pana Fischera mohu vzhledem k jeho minulosti naopak tušit jistou slabost.

(Ostatně, kdo vyloučí, že se už předem s Klausem nedohodne, dohoda ovšem v tomto případě může znamenat jen to, že bude politickým administrátorem Klausovy politické vůle).

Zároveň považuji za nutné říci: pokud se v druhém kole proti sobě octnou Jan Fischer a Miloš Zeman, budu bez nejmenšího váhání volit Jana Fischera. Vzhledem k výše řečenému nemohu ovšem popřít, že tak učiním do značné míry ze zoufalství.

12. října 2012