indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

20.8. - 25.8. 2012

Nedobrovolné přechýlení by mělo být trestné

Horko, které dolehlo v posledních dnech na naši zemi, vede průměrného člověka k lenosti a nečinnosti. Jinak je tomu u prezidentských kandidátů: ti projevují hektickou aktivitu.

Tak napříkad prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka přišel s návrhem skoncovat s přechylováním ženských jmen. Pro začátek by se tak mělo stát v médiích. Pokud tomu dobře rozumím, mělo by se to týkat jmen cizích: tedy do budoucna už žádná Williamsová nebo Clintonová. A mělo by se tak dít demokraticky, tj. zásadně na bázi dobrovolnosti. V Senátu se už prý připravuje zákon, který to umožní.

Podobné návrhy jako obvykle budí živou mediální diskuzi. Během ní se např. ukázalo, že v Senátu už podobný zákon vzniká, zmínil se o něm Sobotkův kolega z ODS Richard Svoboda. Podle toho, co řekl včera v Právu, návrh nemá nic společného s gramatikou, půjde jen o jednoduchou úpravu zákona o matrikách, která ženám zjednoduší zvolit si variantu příjmení. To mne uvádí ve zmatek, pochybuji totiž, že o něco podobného bude mít např. Serena Williamsová, totiž pardon Williams, zájem. Taky si nedovedu představit zásadu dobrovolnosti v praxi, např. to, jak ředitel České televize píše americké ministryni zahraničí: Vaše excelence, přejete si, abychom Vás přechýlili? Pokud by dopis nevyhodili do koše, což je velmi pravděpodobné, mohla by z toho být zajímavá diplomatická zápletka. Také by měly být stanoveny sankce za nedobrovolné přechýlení, přimlouval bych se, aby aspoň zpočátku, než se to ujme, byly o něco mírnější než sankce za znásilnění.

Zákon uvedl ve zmatek ředitele Ústavu pro jazyk český Karla Olivu. Patrně mu nejde do hlavy, že by něco podobného nebylo zásahem do gramatiky (zdůvodnění, že jde o novelu matričního zákona, zní poněkud chabě). Také zásadě dobrovolnosti doposud např. Pravidla českého pravopisu doposud příliš nevycházela vstříc, i když by ji v případě psaní „i“ a „y“ většina veřejnosti přivítala: běžná praxe by se tak uvedla do souladu se zákonem. A nejde mu do hlavy, jak se takový problém může stát předmětem politické kampaně. Jistě, pokud jde o záležitosti politologie, je pan ředitel laik. Ukazuje se, že chybou kampaně za přechylování, přesněji řečeno nepřechylování je, že nebyla doprovázena náležitou osvětou.

Například není úplně neobvyklé, když vrcholný představitel nějakého státu, v tomto případě dokonce supervelmoci, zasahuje tvrdou rukou i do problémů jazykovědy. Znám je zvláště jeden případ, dotyčný nebyl sice prezident, ale zato generalissimus. A za druhé jde o to, že úsilí o nepřechylování není samoúčelné, má zjevně v prezidentské kampani přesně vymezenou funkci. Nepochybně znamená výrazné gramatické zrovnoprávnění žen s muži (proč má mít ženské jméno přivlastňovací koncovku!), což přivítají zejména stoupenkyně feministického hnutí. Když se podaří dokázat, že barevná harmonie mezi modrými punčochami a ODS není nic náhodného, ale má jakýsi ideový základ, může se poněkud rozšířit elektorát prezidentského kandidáta strany. A pokud ne, nevadí: hlavně že je legrace.

reflex.cz 25. srpna 2012