indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

9.7. - 14.7. 2012

Prezident Klaus: zklidnit a zchladit

Už před dnešním setkáním prezidenta Klause s policejním prezidentem Lessym se dalo tušit, že Klaus vládě situaci spíš zkomplikuje. Výsledek ovšem předčil všechna očekávání.

Nejprve stručná rekapitulace toho, co setkání předcházelo:

Policie ČR před časem zažádala Poslaneckou sněmovnu o vydání místopředsedkyně PS Parkanové. Podezírá ji ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinností při správě cizího majetku. Případ není zdaleka tak přehledný jako případ dr. Ratha, není jasné, zda letadla CASA, o něž jde, byla prodána opravdu za nepřiměřeně vysokou cenu, zda v jejich případech jde nebo nejde o vojenský materiál, zda paní Parkanová jako ministryně obrany měla povinnost zažádat o externí posudek ohledně jejich nákupu, zda agentura, o jejíž posudek se policie opírala, je k tomu kompetentní. A hlavně, zda v případě Parkanové jde o odpovědnost politickou nebo kriminální.

Na stranu Parkanové se vehementně postavil ministr Kalousek. Telefonoval vyšetřovateli případu a policejnímu prezidentovi. O co v telefonátech šlo, není zcela jasné (nebyly nahrávány), Kalousek i policisté o tom podávají různá svědectví a nikde není řečeno, že by to, co řeknou policisté, mělo větší váhu, než to, co řekne civil.

Situaci ještě víc vyhrotil policejní prezident: vydal Provolání ke „kolegům policistům“. Policii se v poslední době daří odhalovat závažné trestné činy i v nejvyšších patrech české politiky, říká se v něm. Někteří z „veřejně známých, vlivných a mocných“, kteří jsou jimi dotčeni, se mohou pokoušet práci policie ovlivnit. Je třeba zbavit policii takových tlaků a čelit útokům, kterým je vystavena. Jde totiž o její nezávislost.

Potud policejní prezident Lessy. Lessy je ve sporu nejen s ministrem v nitra (už delší dobu), ale nyní, jak to vypadá, už i s premiérem a vládou. Nezávislost je hezké slovo, ale v případě ozbrojeného sboru je třeba říci, co se pod ní myslí – zároveň platí, že takový útvar musí být pod spolehlivou kontrolou státu. Exekutiva jistě nesmí policii politicky zneužívat, ale zároveň by měla spolu s mocí zákonodárnou dbát o to, aby se policie nestávala „nezávislým“ mocensko-politickým faktorem (přičemž Provolání policejního prezidenta ukazuje bohužel tímto směrem). Je to zvlášť důležité (a zároveň náročné) v naší politické situaci, která se už dlouho podobá bezvládí.

Prezident Klaus vykročil opačným směrem: chce policii bránit od vnějších vlivů (je ministr vnitra vnější vliv? Jsou např. svobodná média „vnější vliv?). Nemohou prý pokračovat „přímé i nepřímé“ útoky na policii (je velmi hezké, že pan prezident nemluví rovnou o „poťouchlostech“, jako kdysi jeho předchůdce ve funkci Antonín Novotný). Situaci je prý nutné zklidnit a některé horké hlavy zchladit. Jak bude probíhat chlazení? Bude o ně pečovat policie České republiky?

Pan Lessy prezidentovi poděkoval a poznamenal, že „opravdu všechno, co potřebujeme, je klid na práci, nic jiného“. Ovšem, klid k tvořivé práci. To už tu jednou bylo.

reflex.cz 18. července 2012