indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

27.10. - 1.11.2003

ARCHIV

Společné prohlášení prezidentů SRN a Polska

Německý spolkový prezident Johannes Rau a prezident Polské republiky Aleksander Kwaśniewski vydali dnes v Gdaňsku toto společné prohlášení:

 

Ve dvacátém století se stalo mnoho milionů lidí v Evropě obětmi přesídlení, útěku a vyhnání. Zvláštní místo v paměti polského a německého národa zaujímají hrůzné činy, spáchané na milionech lidí v důsledku války, rozpoutané bezprávným nacionálněsocialistickým režimem, pohrdajícím lidmi. Toto martyrium stálo miliony lidských životů. Zastínilo život mnohých dalších lidí utrpením, ztrátami a zármutkem. Od základů změnilo mnohá společenství a nadále ovlivňuje vztahy mezi našimi národy. Přesidlování, útěk a vyhnání jsou částí evropských dějin a také částí její identity.

Tváří v tvář této hořké minulosti musíme spojit naše úsilí za lepší budoucnost. Musíme vzpomenout obětí a pečovat o to, aby byly posledními. Každý národ má samozřejmě právo nad nimi truchlit a je naší společnou povinností starat se o to, aby vzpomínání a smutek nebyly zneužívány k opětnému rozdělení Evropy. Proto by dnes nemělo být místa pro nároky na odškodnění, pro vzájemné přičítání viny a pro vypočítávání zločinů a ztrát.

Evropané by měli společně znovu zhodnotit a zdokumentovat všechny případy přesídlení, útěku a vyhnání, které se udály v Evropě ve dvacátém století, aby učinili srozumitelnými jejich historické pozadí a jejich mnohotvárné důsledky pro veřejnost. Toho všeho se dá dosáhnout jen v duchu smíření a přátelství. O to pevněji nás to bude spojovat.

Vyzýváme k tomu, vést upřímný evropský dialog o této důležité otázce, která se týká naší minulosti i naší společné budoucnosti, a očekáváme, že k tomu přispějí vážené osobnosti, politici i zástupci občanské společnosti. Měli by také formulovat doporučení, v jaké formě a v jakých strukturách má být proveden tento proces evropského soupisu události a dokumentace.

Jsme přesvědčeni, že výsledky tohoto evropského dialogu budou znamenat důležitý příspěvek k prohloubení našeho vzájemného porozumění a k posílení toho, co máme společné jako občané Evropy.