indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

26.3. - 31.3. 2012

Koalice se hroutí

Dělat v této chvíli nějaké závěry o politické situaci v ČR je obtížné: každou hodinu přibývají relevantní informace. Proto následující řádky znamenají jen shrnutí a pár poznámek na okraj.

Věci veřejné jsou na tom špatně: proces s faktickým lídrem strany se chýlí ke konci. Dále se objevila nahrávka, na níž poslankyně Kočí informuje stranického kolegu, že jí prý Nečas a Kalousek nabízeli úplatek (připomíná mi to trochu objev Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského). Preference strany jsou mizivé.

V této situaci přišel místopředseda VV Jarolím s výzvou, aby ministři za VV opustili vládu. Jinak odstoupí on sám. Na výzvu zareagovalo včera grémium strany a poslanecký klub tvrdými požadavky: ministři VV podají dnes demisi (bude datována k 1. květnu). Pokud chce premiér vládu zachránit, má do 26. dubna předložit koaličním partnerům návrh opatření pro posílení akceschopnosti a věrohodnosti vlády, navrhnout nové složení vlády a sloučení centrálních úřadů a ministerstev a podrobit „inventuře“ koaliční smlouvu (pokud jde o to sloučení, nějak se mi vnucuje otázka: má jít o sloučení ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti, které dostanou pod palec VV?).

Nečas odmítl vydírání a ultimáta, chce s VV jednat, bude svůj postup koordinovat s TOP09 a nebojí se ani předčasných voleb. Kalousek byl tvrdší, leč vyjádřil jen svůj „osobní názor“: za nejpoctivější považuje předčasné volby v co nejrychlejším termínu, je to lepší než prodlužování agonie a aspoň zmizí z politické scény „něco tak slizkého a odporného“ (panu ministrovi jeho poslaneckou imunitu věru závidím) jako jsou VV. Kalousek zdůraznil, že jakmile ministři za VV podají demisi, nezbývá žádný prostor pro jednání. To je logický argument, přijal ho posléze i Nečas. Pod tímto dojmem pak předseda VV John ustoupil-neustoupil: ministři sepíší výpovědi hned, on je uloží do šuplíku a podá je, až se to bude hodit (ministr Dobeš demisi odmítl podat). To znamená, že VV si nepolepší (daly najevo slabost), kdežto pro koaliční strany se nemění nic podstatného.

Z toho, co k věci posléze řekli premiér, ministr Vondra a ministr Schwarzenberg, plyne, že zastávají mírnější stanovisko než Kalousek. Karel Schwarzwenberg se domnívá, že VV „vyskočily z letadla bez padáku“. To je lehkomyslné zlehčování situace. VV nemají co ztratit a hrají pokr, v němž kalkulují se slabostí a ústupčivostí koaličních partnerů (ušlechtile zdůvodňovanou např. touhou „dokončit rozdělanou práci“). Zdá se, že nejsou úplně bez šance.

Zároveň platí, že ODS a TOP09 mohou každým kompromisem jen ztratit další body ze své už tak dost pošramocené reputace. Např. i stavět na „přeběhlících“ z VV udělá koalici u lidí ještě nedůvěryhodnější. Ale i zásadní řešení má jeden problém, který je třeba vzít vážně, totiž nebezpečí tzv. „únorového efektu“ (nepromyšlená demise některých nekomunistických ministrů v únoru r. 1948 spustila politickou katastrofu). V čem je analogie?

Polistopadový režim je v hluboké krizi.

Předseda ČSSD Sobotka chce koalici vydusit: volby budou až na podzim, do té doby bude vládnout bezmocná Nečasova vláda v demisi a ještě víc se znemožní. Opozice pak dokonale ovládne politickou scénu.

V druhé polovině měsíce proběhnou nejspíš rozsáhlé protivládní demonstrace.

Na Hradě sedí prezident, který je sice stařičký podobně jako dr. Beneš, ale zato čiperný a šikovný pletichář. Dokáže situaci ještě předtím, než mu podobně jako Benešovi spadne na hlavu, pořádně zamotat.

ODS je vnitřně rozpolcená podobně jako ČSSD v letech 1945-7.

Analogie platí (jako všechny analogie) samozřejmě jen s výhradami. Zjevné je pouze to, že situace vyžaduje od lídrů OSDS a TOP09 opatrnost, vytrvalost a pevnost. O kus svobody možná přijdeme, teď jde o to, aby nebyl moc velký.

lidovky.cz 4. dubna 2012