indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

20.2. - 25.2. 2012

Situace na justiční frontě

Po návratu JUDr. Rampuly na post v Praze se válka mezi státními zástupci změnila ve vleklý poziční konflikt. Představa, že by se dala řešit nějakým kompromisem nebo smírem je iluze. Jak nejvyšší státní zástupce Zeman, tak ministr Pospíšil dali najevo, že pokud neodejde dr. Rampula, odcházejí oni. Zeman označil situaci přímo za nesnesitelnou. Dr. Rampula volil sofistikovanější přístup. Odstoupit samozřejmě odmítá. K Zemanovi je ovšem smířlivější. Nejvyšší státní zástupce je pomýlený a svedený (totiž ministrem Pospíšilem). Proto si s ním hodlá v klidu pohovořit. Pokud pohovor dopadne dobře, mohl by pan Zeman i v budoucnosti dělat panu Rampulovi nejvyššího státního zástupce. Problém je, že pan Zeman je k této vstřícnosti zjevně hluchý.

Pokud by pan Rampula prosadil svou (k čemuž patří především ministrův odchod), bude to porážka vlády. V rámci vlády to bude porážka ODS. O tom, že si to koaliční partneři uvědomují, svědčí mj. i poněkud zlomyslná reakce poslance Polčáka v Právu: vláda prý ovšem Zemana odvolat nemůže. Na druhé straně nelze dělat z pana Rampuly arciďábla (podotýkám, že zatím nešlo o to, udělat z něho arciďábla, jen ho vyhodit). A závěr: veškerá odpovědnost leží na ODS.

Věci veřejné se zatím vyjádřily jen v tom smyslu, že je to hrozné. O ministerstvo spravedlnosti samozřejmě neusilují (kdyby to šlo bez úsilí, moc by je to asi nepohoršilo).

Situace této vlády je opravdu zvláštní: v dosavadních vládních koalicích nikdy nepanovaly idylické poměry, ale většinou bylo alespoň jasné, kdo je dominantní. Bylo to zjevné i u Topolánkovy vlády, která neměla jasnou podporu v parlamentu. Tahle vláda má sice podporu, o níž se těm předchozím ani nesnilo, ale dominantní strana jí chybí. Proto je ze všech dosavadních nejslabší. Nebo aspoň budí ten dojem. Každý problém, před nějž je postavena, obracejí koaliční strany proti sobě navzájem.

Bylo by třeba se rozhodnout podle toho, na čí straně je pravda. Nikdy to není tak, že každý jí má tak trochu. Zároveň ovšem platí, že když se rozhodne ve prospěch pana Pospíšila, bude vleklá krize pokračovat. A že by se mohlo rozhodnout ve prospěch pana Rampuly, to si nějak nepřipouští ani opozice.

Pak je tu poslední naděje: v současné době podává jeden státní zástupce na druhého trestní oznámení. Nezbývá než doufat, že nakonec podají trestní oznámení všichni na všechny, soud všem vyhoví a všechny je dá zavřít. Tím bude válka státních zástupců definitivně ukončena.

Tato představa je sice zábavná, ale zcela utopická.

lidovky.cz 28. února 2012