indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.11. - 26.11. 2011

Slovenská vláda opět boduje

Slovenská iniciativa „Ďakujeme, odchádzame“ velmi připomíná její starší českou sestřičku. Organizuje ji Lékárske odborové združenie (Obdoba českého LOK, jehož předseda Engel prý svým slovenským kolegům přispěl tu a tam radou). Iniciativě jde o řadu věcí, až na posledním místě o lékařské platy. Lékaři žádali nárůst platů o 700 eur (v přepočtu cca 18000,- Kč), vláda nabídla 300 eur (cca 7700,-Kč). Na podporu požadavků iniciativy dalo cca 2400 slovenských nemocničních lékařů výpovědi. 400 z nich je údajně vzalo zpátky. I ten zbytek, co vytrval, by byl schopen přivodit v některých nemocnicích stav na hranici kolapsu nemocniční lékařské péče.

Proti iniciativě nemocničních lékařů stojí vláda ve stavu demise, její pozice je už proto slabá. Má v této záležitosti podporu prezidenta Gašparoviče a na její straně podle průzkumu stojí větší část slovenské veřejnosti: 60% respondentů akci kritizuje. Lídr opozičního Smeru Fico k lékařům promluvil medovým hlasem, slíbil jim splnění všech jejich požadavků s výjimkou jednoho jediného, totiž platů (jejich zvýšení „nemůže garantovat“). Tato velkorysá nabídka je velmi zábavná.

Když srovnáme výchozí pozice vlády a lékařů, je na tom slovenská vláda o dost hůř, než byla letos v předjaří ta česká. Nejen kvůli tomu, co bylo řečeno. Navíc platové požadavky lékařů jsou vyšší než ty, kterých pro tento rok dosáhli jejich čeští kolegové, a to, co čeští kolegové pro tento rok dosáhli, slovenská vláda už slíbila. I nesouhlas veřejnosti s lékařskou iniciativou je o něco slabší než v Česku. Přesto se slovenská vláda po krátkém váhání rozhodla k poměrně razantnímu kroku: hodlá proti některým lékařům uplatnit Ústavní zákon č. 227 o bezpečnosti státu z dubna 2002, který umožňuje za určitých okolností vyhlásit „nouzový stav“ a v rámci něho nařídit mj. pracovní povinnost. (V ČR umožňuje něco obdobného Ústavní zákon č. 110 o bezpečnosti ČR z 22. dubna 1998).

Bez ohledu na to, jak konflikt s nemocničními lékaři na Slovensku dopadne, lze už teď konstatovat, že je to už druhý případ, kdy slovenská vláda projevila když ne přímo politickou odvahu, tedy dobrou vůli v krajně nevýhodné a složité situaci. Poprvé to bylo, když premiérka Radičová upřednostnila loajalitu k závazkům, jež na sebe Slovensko vzalo vstupem do EU, před laciným siláckým populismem, a dala tak najevo, že v politice jsou i důležitější věci než fyzické přežití vlády. Česká vláda dokazuje dnes a denně, že takové věci pro ni neexistují.

Je možné, že slovenská vláda tento konflikt neustojí, že bude muset před lékaři kapitulovat. I v takovém případě jí bude možné přičíst k dobru, že se aspoň snažila.

lidovky.cz 29. listopadu 2011