indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

21.11. - 26.11. 2011

Krize neskončila, nýbrž začala

Rozumí se krize na pražské radnici. Blesková změna koalice získala, pokud jde o techniku provedení, uznání zprava i zleva. To byl ale jen první dojem. Teď se ukazuje, že věc není zdaleka uzavřená.

Problémy jsou samozřejmě v ODS: Předseda pražské organizace Boris Šťastný má mimořádně nešťastnou ruku: pořád je o krok zpátky za vývojem událostí. Teď chce stavět na tom, že koaliční smlouva neobsahuje žádné informace o programu. Bylo by třeba urychleně zahájit jednání představitelů ODS a TOP09 o doplňku k ní, který by tento nedostatek napravil. Požadavek je svým způsobem pochopitelný, věcně na něm něco je a navíc na stranické půdě má pan Šťastný nepochybně lepší pozici než na radnici. Je jen s podivem, proč jej nevznesl už na čtvrteční regionální radě. Pozoruhodný je taky plačtivý tón, který zvolil: on je prý ten užitečný idiot, který strká hlavu do oprátky, aby zachránil čest pražské ODS. Protože ale bleskové proměně radnice lze, pokud jde o procedurální stránku, leccos vytknout, nemusí být jeho úsilí úplně beznadějné.

Podobně lítostivě se vyjadřuje i šéf pražské ČSSD Hulinský. ČSSD se nepodařilo využít zhroucení staré koalice k tomu, aby sama zaujala místo po boku TOP09 jako nový koaliční partner. Hulinského stranický sok Dienstbier využil situace k frontálnímu útoku, v němž žádá jeho hlavu. Pan Hulinský se cítí být mediálně zničen, dostalo se mu však jakési podpory ve špičce ČSSD. Situace je dosti vypjatá, prý byla řeč i o „pokračování politiky jinými prostředky“.

Ale i ve vztazích mezi ODS a TOP09 se rýsuje všechno možné, jen ne idyla. Primátor ohlásil prověřování toho, jak jsou obsazeny dozorčí rady a představenstva v podnicích, jež vlastní nebo spoluvlastní město. Do dvou měsíců se má uzavřít výměna „problematických lidí“ v těchto orgánech, hlavním kritériem má samozřejmě být odbornost. Jenže nový náměstek primátora za TOP09, pan Hudeček, se už nechal slyšet, že výměna „problematických lidí“ za odborníky by se měla týkat i těch, co byli nominování za ODS. Vnucuje se otázka, zda změna na radnici, podle níž byla nesourodá koalice ODS – ČSSD nahrazena ideově kompaktnější, neznamená také, ne-li především to, že se na pražské radnici vytvoří podobná situace, která už od loňských voleb existuje na celostátní úrovni, totiž nelítostná bitva koaličních partnerů, která pustoší jejich preference a zbavuje je důvěryhodnosti v očích veřejnosti. Není to tedy spíš než návrat k přirozenosti (konzervativně-liberální koalice) prohloubení té divoké vřavy, v níž se postupně mění česká politika?

lidovky.cz 28. listopadu 2011