indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

22.8. - 27.8. 2011

Dopadlo to výborně

Dramatická prázdninová vládní krize skončila happyendem. Tedy aspoň si to všichni myslí. Předseda TOP090 Schwarzenberg se sešel s představiteli Věcí veřejných (ministr Josef Dobeš a jeho vodič Bárta) a dohodli se na tom, že pan Dobeš vyhoví požadavku TOP09 ohledně personálního ředitele Bátory. Pan Bátora podle dohody opustí svou nynější funkci. To je dobrá zpráva. Bohužel v té věci jediná.

Z kruhů TOP09 záhy prosákla informace, že ovšem pan Bátora na ministerstvu zůstane, ale v podřadné funkci. Předseda poslaneckého klubu Gazdík hovořil dokonce o tom, že jako řadový zaměstnanec. Ministr Dobeš to, dejme tomu, upřesnil: nová funkce pana Bátory je „zástupce ředitele kanceláře ministra školství“. Je zjevné, že pan Bátora patří mezi řadovými zaměstnanci ministerstva k těm nejřadovějším. To vyvolalo mezi představiteli TOP09 jakési rozpaky, špičky strany je však rozptýlily. Předseda Schwarzenberg je vděčný ministru Dobešovi za vstřícnost a podle místopředsedy Kalouska je funkce zástupce ředitele kanceláře trafika bez významu.

Vrchní Guru Věcí veřejných Bárta s tím úplně nesouhlasí, podle něho byl pan Bátora fakticky povýšen do funkce vicekancléře (škoda, že ne přímo viceprezidenta!) ministra školství.

Spokojenost panuje i v ODS, první místopředsedkyně Němcová je ráda, že tato věc skončila a vláda se může věnovat podstatnějším věcem.

Optimismus paní Němcové nesdílím, hlavně pokud jde o nepodstatnost konfliktu. TOP09 se právem ohradila proti tomu, že Bátora hrubě urazil předsedu strany a taky proti tomu, aby významný státní úředník zaujímal a veřejně prezentoval extrémní názory a postoje. Žádali jeho odchod, a pokud se tak nestane, odchod ministra Dobeše z vlády. Nestalo se ani jedno, ani druhé, a TOP09 je spokojena. Jak by ne, vykroutila se ze slepé uličky, do níž se rozhodnutím o bojkotu vlády sama vmanévrovala.

ODS se raduje, že se zas na chvíli přeruší sled divokých vnitrokoaličních konfliktů, které dělají ostudu české politice a hlavně ODS jako nejsilnější vládní straně. ODS má dost skrovné ambice – pan Kalousek zlomyslně a bohužel i právem poukazuje na to, že problém se vyřešil bez její účasti.

Jediný, kdo muže být spokojen právem, je nový neformální politický útvar, který se pozvolna etabluje na politické scéně, totiž Hradní souručenství. Vzniká spontánně v podhradí pod žehnajícíma prezidentovýma rukama, a jeho součástí nejsou jen různé pidistrany a pidihnutí, ale taky parlamentní strana Věci veřejné a jistá, zatím nedefinovaná část ODS. Toto uskupení charakterizují dvě věci: za prvé, neví se úplně přesně, jaký má program, ale podle toho jak se profilují jeho významní podporovatelé (pp. Hájek, Bátora, a konec konců občas i pan prezident) se lze nadít toho nejhoršího. A za druhé, nikdo toto uskupení nevolil. Tedy zatím ještě ne. To, že ač nevoleno a ač s programem mlhavým, dosáhlo v případu Bátora významného úspěchu, je velmi slibný začátek. Máme se na co těšit.

lidovky.cz 30. srpna 2011