indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.8. - 20.8. 2011

Pasivní rezistence TOP09

„Případ Bátora“ je omluvou ministra Dobeše zjevně vyřízen: shodly se na tom ODS a Věci veřejné. Ministr se omluvil za to, co neudělal, aby se případně nemusel omlouvat ten, kdo by se omluvit měl. TOP09 trvá na své neúčasti na jednáních vlády, slevila pouze v tom, že za ministry tam budou docházet náměstkové. Náměstkové ovšem sice mohou navrhovat a předkládat, ale nikoli už hlasovat. Těžko si představit jiné řešení situace, než to, že se vedení TOP09 časem unaví a od bojkotu vlády upustí – tak jako to kdysi, na sklonku 19. století udělali čeští politici.

Přitom sám „případ Bátora“ nebyl zase jen pouhá bouře ve sklenici vody. Ukázalo se na něm, jak zvláštním způsobem u nás fungují politické mechanismy.

Formálně je skoro všechno jasné: existuje vládní koalice (ODS, TOP09, Věci veřejné) a opozice (ČSSD, KSČM). Pak je tu prezident, který nemá pravomoci ani moc velké, ani moc přesně vymezené. Což je kámen úrazu. V tomto uspořádání je v náročné dosáhnout konsensu, ale velmi snadné sklouznout do zmatků.

Ve skutečnosti funguje dnes česká politika úplně jinak. Vládní koalice je nedefinovaná, dalo by se říci, že ji vlastně představuje jen ODS, a to nejspíš ne celá. Opoziční ČSSD je naproti tomu sice jednotná, ale sama vládu nevytvoří a její spolupráce s KSČM nemůže být zjevná natolik, že by sociální demokraté po případném volebním vítězství usilovali o vládní koalici. Bude to asi koalice tajná, uzavřená v šeru parlamentních kuloárů.

Pak je tu další opozice, v koalici: TOP09. Svou opoziční roli teď podtrhla tím, že dobrovolně rezignovala na účast svých ministrů ve vládě. Pokud se do vlády vrátí, bude to jakási kapitulace.

A konečně poslední uskupení: Hrad, straničky a hnutíčka v podhradí a teď fakticky i Věci veřejné (ty nesdílejí hradní ideologii, boj proti –ismům, protože nesdílejí žádnou ideologii, ale právě proto mohou spolupracovat s kýmkoli). Nutno připočíst i Klausovy přívržence v ODS, kteří se ovšem nejspíš přidají až tehdy, když se někdejší Klausova strana začne definitivně potápět a bude zjevné, že ohrožuje jejich politickou kariéru.

Konflikt kolem pana Bátory vyvolala TOP09, ale jak to vypadá, vyhrálo jej hradní uskupení. TOP09 může vyvolat předčasné volby, ale k tomu má, jak se zdá málo chuti. Takže provede nejspíš to, co vládní strany občas dělávají: „ústup na předem připravené pozice“.

Hradní uskupení existuje sice neformálně a jeho veřejná podpora není jasná, ale do politiky dokáže zasahovat velmi účinně: případ Bátora je toho dokladem. Navíc jeho výchozí pozice je docela dobrá: podle průzkumu agentury Millward Brown pro LN stojí o odchod jejího guru z politiky po ukončení druhého prezidentského období 44% lidí. Ostatní by chtěli buď opětnou kandidaturu na prezidenta, nebo politické angažmá, ať už v nové politické straně nebo v obrozené ODS.

Tím by se hradní uskupení normalizovalo natolik, že by ho bylo možno aspoň volit. Nebo taky ne, což je možná ještě důležitější.

lidovky.cz 24. srpna 2011