indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

15.8. - 20.8. 2011

Bárta, Barták, Bátora

Je pozoruhodná náhoda, že protagonisté třech „případů“, které letos úspěšně vyplnily jindy únavné prázdno okurkové sezóny, mají tak podobná jména. Člověku se tak trochu pletou, ačkoli jde o zcela odlišné věci.

Případ předsedy poslaneckého klubu a faktického lídra věcí Veřejných Víta Bárty se vleče už dlouhou dobu. Policie žádá o jeho vydání v souvislosti s podezřením, že pan Bárta uplácel své spolustraníky, aby je motivoval k loajalitě. To je krajně nepříjemné pro stranu, která si dala na prapor boj s korupcí. Pokud její poslanci na vydání přistoupí, vystavují pana Bártu určitému riziku. Pokud ne, zpochybní to upřímnost jejich programového úsilí. Ideální by tedy bylo, aby s vydáním zároveň souhlasili i nesouhlasili. To se taky zjevně stane: pan Bárta je odhodlán sám o své vydání mandátový a imunitní výbor Sněmovny požádat, ačkoli žádost o ně považuje za nekompletní a tendenční. Poslanci VV budou ovšem při hlasování v plénu proti, až na Josefa Novotného (který je zjevně ve vypjatých chvílích nezvladatelný) a možná místopředsedy klubu Paggia. Výsledek hlasování není předem jasný, protože jednotné budou jen TOP09 a KSČM (první své poslance zaváže k hlasování pro vydání, u druhé je to, jak naznačil předseda poslaneckého klubu Kováčik, zbytečné). Mezi poslanci ODS a ČSSD nepanuje ve věci vydání pana Bárty shoda.

Případ Bátora propukl plnou silou v létě, poté, co dotyčný na Facebooku dosti nevybíravým způsobem atakoval předsedu TOP09 (předseda v tom ovšem není úplně nevinně). TOP09 udělala z urážky pana Schwarzenberga poslední kapku, jíž její trpělivost přetekla. Žádá odchod pana Bátory nebo ministra školství, který se zdráhá jej propustit. Dokud se tak nestane, ministři TOP09 se nebudou účastnit zasedání vlády (pak trošičku couvli, nebudou tam osobně, nechají se zastupovat náměstky). A sám předseda Schwarzenberg prohlásil, že nevylučuje ani odchod strany z vládní koalice.

ODS se snaží vypjatou situaci zklidnit, hlásá, jak je u nás ve chvílích krizí časté, klid k tvořivé práci. „V době, kdy vláda připravuje návrh státního rozpočtu na příští rok a v klíčovém okamžiku schvalování reforem je nezodpovědné hazardovat s budoucností koalice a vlády a stabilitou naší země.“ Není prý taky možné kvůli nepřístojnému chování subalterního úředníka hazardovat s budoucností vlády a stabilitou naší země. To nezní příliš přesvědčivě, pan Bátora není žádný subalterní úředník, nýbrž vysoký státní úředník, na tak významném postu nemá co dělat a se stabilitou země cloumají nejvíc chronické vládní skandály (tohle je jeden z nich). Nepochopitelné je jen to, proč se problém nevyhrotil už dávno. TOP09 by přitom na předčasných volbách tratila ze stran vládní koalice nejméně. ODS by přišla o hodně, Věci veřejné o vše. Zřejmě proto lze vycítit jakýsi neklid i u posledně jmenovaných. A zase: vypadá to, že by chtěli být zároveň pro i proti Bátorovu odvolání.

Případ MUDr. Bartáka je záležitost na první pohled úplně nepolitická. Na člověka ale dýchne hrůza z toho, jak účinné může být, když se člověk dnes ohání známostmi z vyšších pater české politiky. Zvlášť v té situaci, v jaké teď jsme.

Je nepochybné, že z hlediska vyššího principu mravního by pan Bárta měl být vydán, pan Bátora odvolán a tahle koalice by měla skončit. Jenže to bychom toho na nynější české politické reprezentaci chtěli asi moc.

lidovky.cz 23. srpna 2011