indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

8.8. - 13.8. 2011

Návraty expředsedů

Jiří Paroubek plánuje přechod k mimoparlamentní pidistraně ČSNS 2005. Psala o tom naposled včera Mladá fronta Dnes. Prý spolu s ním přejde až sedm zákonodárců ČSSD. To číslo je asi nadsazené, ale dá se předpokládat, že někdo bude svého expředsedu následovat. Strana má stát programově nalevo od sociálních demokratů (člověk by řekl, že mezi ČSSD a KSČM je tak těsno, že už se tam nikdo nevejde, ale budiž). O plánu hovoří Paroubkovi stoupenci, sám jejich guru je přitom zdrženlivý: „V rámci ČSNS 2005 pracují na programu a já jim tak trochu nahlížím přes rameno“. To programotvůrcům z ČSNS opravdu nezávidím.

Zároveň se (naposled ve včerejších LN) objevují úvahy o tom, co bude dělat po roce 2013, až mu vyprší mandát, prezident (a expředseda ODS) Václav Klaus. Že by se nevrátil zpátky do aktivní politiky a věnoval se přednášení, tomu moc nevěřím – přesněji řečeno udělal by to jen tehdy, kdyby mu nic jiného nezbývalo, a udělá všechno možné pro to, aby se do takové pasti nedostal.

Václav Klaus je v lepší pozici než Jiří Paroubek. Ten se do ČSSD nemůže vrátit jednak proto, že z ní ještě neodešel, a jednak proto, že mu tam žádné přiměřené místo nenabízejí: je totiž jen jedno, to předsednické, momentálně je obsazené a znovu ho dobýt by byl zejména pro Paroubka nadlidský úkol – spousta jeho někdejších oddaných spolupracovníků si nepochybně velmi oddechla, když na ně po Pyrrhově volebním vítězství loni v létě rezignoval. Klausův návrat je teoreticky představitelný, v praxi by to asi bylo velmi svízelné. Např. jeho oddaná zbožňovatelka, první místopředsedkyně Němcová, prohlásila na to téma: „Po jeho návratu do ODS nevolám, umím si ho ale představit.“ V ODS je však nepochybně mnoho lidí, kteří by řekli spíše: jeho návrat do ODS si umím představit, a proto po něm nevolám. Představit si návrat jinam než do předsednického křesla je ovšem nemožné především proto, že si ho zjevně nedovede představit ani sám Klaus. A pokus o návrat by tak znamenal rozpolcení ODS, nic víc.

Václav Klaus může ovšem buď podobně jako Paroubek využít nějakou miniaturní stranu z podhradí, nebo vytvořit nový politický subjekt. Přitáhl by k sobě možná taky pár poslanců a senátorů ODS. Nicméně pokud jde o výsledek, je víc než nejistý. Paroubek i Klaus, podobně jako kdysi Zeman, dokážou oslabit svou původní stranu a rozmnožit hlasů, které ve volbách propadnou. Náš politický systém utrpí škody, ale nic nového a přitažlivého nevznikne. Oba jen rozmnoží klub politických důchodců – výkonných požíračů preferencí.

Vrchol své politické kariéry už mají, zase podobně jako Miloš Zeman, nenávratně za sebou. A je to dobře: staré pejsky novým kouskům nenaučíš.

lidovky.cz 18. srpna 2011