indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

1.8. - 6.8. 2011

U nás se to stát nemůže

Násilí a rabování v Londýně se přelilo do dalších anglických měst. Podle toho, co jsem si mohl v našich novinách přečíst, nejde vlastně o rasové nebo o náboženské nepokoje (islámský radikalismus tu nehraje žádnou roli), a vlastně ani o nepokoje masové – podílejí se na nich řádově stovky mladých lidí. Je to jakýsi terorismus bez ideje. Policie ho zvládá jen s námahou. Podobné události se odehrály před nedávnem v Paříži, předtím v USA. A jsou znepokojivým signálem dezintegrace společnosti. Některým mladým lidem (a nejde o jednotlivce a je to víc než pouhý gangsterismus) činí potíže dohodnout se s ostatními i na tom, že krást se nemá. Připomíná mi to trochu román Alfreda Kubina Země snivců: zatímco Vůdčí Duch společnosti už dlouhou dobu spí (a není jasné, zda nespí věčným spánkem), v ulicích pomalu narůstá neorganizované násilí. Jistě, stát má právo se bránit, taky násilím. Ale pokud neexistuje společná myšlenka, násilí přestane nakonec fungovat stejně, jako dnes přestávají fungovat antibiotika.

Výchozí situace u nás – v souvislosti s chystaným festivalem homosexuálů Pride Parade – je jistě jiná. Účastníci usilují se zviditelnit a prosadit svá práva. Upozorňují na sebe s jistou nesnesitelností, hystericky. To menšiny dělávají, zvlášť ty, které byly kdysi ostrakizovány násilně a latentní ostrakizací trpí i dnes. Civilizovaná většina se nad takové věci dokáže povznést, pokud nepřesáhnou určitou mez – a představa, že by manifestanti rabovali obchody a zapalovali domy, je víc než absurdní.

Zvláštní je, že proti vlastně stojí taky menšiny: iniciativa D.O.S.T, pan Bátora, DSSS, pan Hájek (Hájka a Bátory se zastal prezident Klaus), Mladí křesťanští demokraté. Těžko se zbavit dojmu, že se tu více či méně populisticky kalkuluje s tím, jak manifestace homosexuálů většinu dráždí, a že to pro tu druhou menšinu může přitáhnout veřejnou podporu. Jenže: pokud by skutečně většina cítila potřebu demonstrovat svou sílu vůči menšině, dávala by najevo svou slabost.

Zapalování obchodů a rabovaní tedy nehrozí. Znepokojivé je to, jak snadno se situace kolem Paride Parade vyostřila. Vznikne nakonec mezi menšinou a většinou nepřekonatelná bariéra? Ve srovnání s nepokoji v Anglii jsme na tom pořád ještě lépe. Ale na cestě s kopce jsme už taky.

lidovky.cz 10. srpna 2011