indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

13.6.-18.6. 2011

Věc: udělení bobříka vyčůranosti za měsíc červen 2011

euro bobrKauza Promopro má dvě stránky: věcnou a jemně řečeno politickou. Nebýt věcné stránky, nebylo by možné ji politizovat. Otázku, nakolik byla ta věcná stránka nafouknuta, necháme stranou, není to pro náš řád podstatné.

A teď pokud jde o politiku: Nečas s Kalouskem se nemají rádi. To je jejich soukromá věc. Moc se nemají rády ani ODS s TOP09, protože zápasí o prvenství v liberálně-konzervativním táboře. A Věci veřejné jsou malá, ale bojovná strana, vlastně spíš bojovná než strana a své partnery má ráda jako fretka králíky.

Případ Promopro vyštrachal Kalouskův finančně-policejní útvar. Pan Kalousek zdůrazňuje, že úředníci jen plnili svou povinnost. Ovšem, ošívali se, nechtělo se jim do toho, ale nakonec museli, zvítězil lovecký pud, zareagovali jako tlustý kocour, byť třeba přežraný, když vidí myš: nebylo vyhnutí. Pan Kalousek je veselá kopa. Šťastnou shodou okolností s případem souvisely mj. i některé specifické vlastnosti ministra Vondry, který za zakázku formálně odpovídal (hulvát by řekl vrtáctví). A shodou okolnosti byl ministr Vondra i jedním z posledních místopředsedů ODS a spojenců premiéra Nečase, kterého se dosud nepodařilo odstřelit (Premiér Nečas vyniká politicky tím, že nemá v ODS sice žádné protivníky, ale jak se zdá, taky skoro žádné stoupence).

ČSSD se ujala své opoziční role a rozhodla se kauzu pořádně rozmáznout na některé ze schůzí PS. Podobný záměr byl blízký i TOP09 a VV, u nichž se kromě příslovečného smyslu pro mravnost a povinnost dá předpokládat i nezřízená chuť dát svému jen tak tak dominantnímu koaličnímu partnerovi pořádně zahulit. VV požadovaly Vondrovo odvolání (nato z vlády vyletěli John a Bárta a to vedlo k tomu, že vedení VV se zmocnil tzv. Bělohradského hněv). Zároveň se oběma koaličním stranám z oportunních důvodů nechtělo vytvořit byť jednorázovou účelovou koalici s ČSSD proti ODS. Proto se rozhodli, že se hlasování o programu schůze, na níž bude případ Promopro a Vondra, a následně i projednávání případu prostě nezúčastní, protože je to záležitost ODS (něco podobného kdysi kdosi z ODS prohlásil). Je to totéž, jako kdyby byli pro, ale nevypadá to tak blbě. Za to si zaslouží půl bobra.

Schůze pak bez problémů komunistickou a sociálně demokratickou většinou odhlasovala výzvu Nečasovi, aby Vondru odvolal. V tu chvíli se komunistům zazdálo, že se dá odhlasovat všechno, a navrhli vyzvat k odstoupení i premiéra (prezidenta prozatím ušetřili). Leč ouha: nejen že se TOP09 bleskově vrátila do hlasování, ale proti komunistickému návrhu se vyslovili i skoro všichni poslanci ČSSD.

Důvod je jednoduchý a dá se demonstrovat na příkladu z hmyzí říše: existují cizopasníci, kteří se salaší v útrobách tučné larvy, aby z ní tyli. Podmínkou je, aby larva zůstaly co nedéle na živu. Proto ji jenom jakýmsi jedem ochromí, takže organismus napadené oběti neustále dorůstá, ale nemůže se bránit. Predátorům se daří, množí se, a konec nemůže být jiný, než že larva nakonec stejně chcípne. Ale kdo by hned na začátku hned myslel na nejhorší! Za tohle si TOP09 spolu s VV zaslouží druhou půli bobra a socani celého.

Proč si to nechá ODS aspoň od svých koaličních partnerů líbit, je jiná věc, ale za takové chování se udílejí jiné bobříky než bobříky vyčůranosti.

Je víc než zjevné, že si TOP09, jeho jasnost dekorativní předseda Schwarzenberg a jeho agilní vodič Kalousek, stejně jako předseda Sobotka a … není mi teď jasné, koho mám z VV jmenovat a asi na tom nezáleží, bohatě zaslouží naše nejvyšší ocenění. Udílíme jim ho s patřičnými ovacemi. Živijó!

20. června 2011