indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

7.3.-13.3. 2011

Před sjezdem ČSSD

Titulek je vlastně nepřesný, sjezd v tuto chvíli už probíhá, měl by znít „před volbou předsedy ČSSD“. Nechci odhadovat, kdo bude zvolen, a už vůbec ne vyjadřovat se k tomu, kdo má být zvolen, do toho mi nic není. Navíc mi připadá poměrně výstižný Renčínův obrázek v dnešním Právu: je na něm nervózní občan u piva a pod tím text: „To jsou nervy! Bude stát v čele sociální demokracie Michal Sobotka nebo Bohuslav Hašek?

Podle dnešního Práva si je Sobotkův tým jistý přesvědčivým vítězstvím svého guru. Bylo by zvláštní, kdyby si myslili něco jiného. Podle MfD předpokládají jeho vítězství i sázkaři. Zajímavé je, že třetí místo obsadil Paroubek, ač nekandiduje – je to nejspíš tím, že žádný jiný viditelný třetí ve straně není.

Podrobnější průzkum veřejného mínění si zadali v LN. Respondenti (nebyli vybráni podle stranických sympatií) jsou rovněž pro Sobotku (24%). Hašek má jen 16%, stejně jako nekandidující Paroubek. U těch, co volili v minulých volbách do PS ČSSD, vede Sobotka dokonce s 35%, jenže Paroubek je s 33% hned na druhém místě. Hašek má pouze 19%.

Je zjevné, že pro široký okruh sympatizantů sociální demokracie má Paroubek stále velkou přitažlivost (Hašek se Sobotkou se na to dívají asi jinak, a možná, že kdyby se průzkum dělal jen mezi členy ČSSD, kteří jsou kompetentní vybírat předsedu, měl by expředseda taky podporu o něco menší). Sobotku ovšem jednohlasně podporuje intelektuální braintrust ČSSD (Bělohradský, Pehe, Keller ad.). Je to možná tím, že jim Paroubka nepředložili jako alternativu.

Vypadá to, že lidem sympatizujícím s „levicí“ se rozdíl mezi Paroubkem a dnešním vedením jeví jako rozdíl mezi říznou dvanáctkou a nealkoholickým pivem. Prosazují vlastně totéž, jenom tak nějak nedomrle. Přitom v boji s vládní koalicí nebyli přes její převahu v PS neúspěšní a preference strany jsou setrvale vysoké. Jenže Paroubek založil nový politický styl, udělal po Zemanovi další výrazný krok v utváření profilu strany. Měl by být na to vlastně pyšný, i když ti, co mu nepřejí (jako autor těchto řádků) si myslí, že ten styl je sice velmi úspěšný, ale zároveň nesmírně ohavný.

ČSSD působí před volbou dojmem něčeho ne zcela určitého a vypočitatelného. Sobotka prý preferuje setrvání strany v opozici až do dalších voleb, Hašek co nejrychlejší svržení koalice a sestavení vlády, v níž bude ČSSD dominovat. Obojí se dá pohodlně sloučit: co nejrychleji svrhnout, když to nepůjde, vydržet v opozici až do voleb. Oba „pánové“ si protiřečí si možná jen zdánlivě. Dovede si někdo představit civilizovanou a kultivovanou ČSSD, která by právě tím pořádně zatopila koalici, jež má na tomto poli taky hodně co dohánět? Nikdo si to nepředstavuje, a jak se zdá, nikdo se o to ani moc nesnaží. Je v tom snad kus politického realismu a určitě pragmatismu. Pro českou politickou scénu to ovšem není žádný nadějný signál.

lidovky.cz 18. března 2011