indexok_r2_c02.gif(2kB)  
Uvodní strana Sem můžete psát Dopisy čtenářů Archiv

17.1.- 22.1. 2011

Utrhla se CVVM ze řetězu?

Právě zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, který pořídilo CVVM, se zdají být v diametrálním protikladu s trendem preferencí od posledních voleb do PS a zejména s posledním průzkumem agentury STEM. Vládní koalice by v přepočtu na mandáty získala v podstatě totéž co v květnu, rudý blok by většinu nedal ani náhodou. Pro optimisty to vypadá, že Paroubkův sen je dosněn, pesimista se cítí být v situaci pilota, kterému selhaly základní měřící přístroje na palubní desce. Podívejme se však na rozdíly mezi oběma agenturami střízlivě:

Především, v něčem se výsledky onou průzkumů úplně nebo do značné míry shodují: podle obou ztrácí ČSSD proti minulému měsíci 2%, ztrácí taky TOP09 (podle CVVM 2,5%, podle STEM 4%). naopak Věcem veřejným se podařilo posílit, přičemž rozdíl proti poslednímu průzkumu je souměřitelný.

Průzkumy se liší, a to velmi výrazně, jen ve dvou momentech: podle CVVM velmi výrazně posílila ODS (o 4,5%) a výrazně ztratili komunisté (3%). Vzhledem k tomu je celkové rozvržení sil v přepočtu na mandáty u CVVM zcela jiné než u STEM: koalice by si v podstatě zachovala pozice z května 2011. Ale shodně jako u STEM by teoreticky mohla vzniknout i koalice ČSSD – TOP09.

Ztráta komunistů vypadá logicky. Ve volbách ztratili výsadní roli, jakou měli osm let předtím: za vlády ČSSD byli schopni dát v PS dohromady se sociálními demokraty většinu 111 hlasů, za Paroubka byli nutným doprovodem k tomu, aby se jednou podařilo svrhnout Topolánkovu vládu (nakonec to vyšlo). Dnes hrají roli pátého kola od vozu: tomu odpovídá i to, že se nijak neprofilovali v zásadních konfliktech jako byl ten o vnitro, o minulé aktivity ABL nebo o lékařské platy (pravda, ty spory byly většinou vnitrokoaliční, ale ČSSD se podařilo do nich aktivně vstoupit např. pokusem o nedůvěru vládě). Vypadá to, že opětovné pokusy o jejich zákaz nemají vlaný smysl – jsou zbyteční i bez toho. Jejich místo obsadila ČSSD.

Propad TOP09 je taky logický, je to důsledek jejich „neutrální“ politiky ve velkých politických konfliktech posledních měsíců –odehrávaly se v koalici, a to mezi ODS a VV, TOP09 podcenila jejich váhu (zejména v případě ministerstva vnitra a jmenování policejního prezidenta). A jak se teď ukazuje, je TOP09 (ministr Heger) vlajkovou lodí kapitulantské politiky vůči vyděračství nemocničních lékařů. TOP09 se prezentuje jako nejdůslednější pravicová strana, ale její politika je vzhledem ke konfliktům, které zmítají koalicí, uhýbavě neutrální. To voliče příliš neoslovuje.

Strany, které se deklarovaly verbálně pravicově, ale ve skutečnosti prováděly kompromisnickou, občas i socialistickou politiku, nejsou u nás nic nového (viz vládní ODS za Klause). Je otázka, nebude-li mít sklon chovat se tak „pragmaticky“ každá česká pravicová strana, která se dostane k moci. Voliče náznaky tohoto typu příliš neoslovují. A je otázka, zda možnost příští koalice ČSSD – TOP09, kterou naznačují výsledky STZEM i CVVM, je jen teoretická. Vždyť by to bylo pokračování téhož zaběhnutého trendu!

lidovky.cz 28. ledna 2011